Sezóna ovocia a zeleniny sa začína rozbiehať a ja sa už teším ako tento rok zavarím prvý džem. Určite si nenechám újsť jahodový, ale na čerešňový a višňový sa vyslovene teším. A aby ste sa mohli aj vy tešiť z plnej špjaze alebo len pár pohárikov doma pripraveného džemu alebo kečupu pripravila som pre vás prehľad základných techník, postupov a receptov.
Na to aby sa vám podaril perfektný džem som vám spísala 5 základných rád. Ak ich dodržíte, môžete sa tešiť na špajzu plnú chutných džemov.
1.POUŽÍVAJTE DOMÁCE OVOCIE A SPRÁVNY POSTUP PRÍPRAVY
Na džemy je najvhodnejšie domáce ovocie, teda to, ktoré sa u nás urodí. Nemusíte si ho sami vypestovať, stačí ho nazbierať na samozbere, či kúpiť na trhu, keď je práve s sezóne. Dobrý džem totiž neuvaríte z marhúľ zo supermarketu, ktoré cestovali zo Španielska, kde sa pravdepodobne oberali nie úplne dozreté. Na dobrý džem potrebujete kvalitné ovocie, ktoré je mäkkšie a viac dozreté. Nie nahnilé, ale jednoducho také, ktoré je krásne šťavnaté, dozreté na slnku, a ktorého chuť bude stáť za to. Variť džem z jahôd kúpených v zime asi nedáva úplný zmysel, že?
Existujú dva druhy prípravy džemov – buď ovocie pocukrujete a necháte postáť min 24 hodín (pokojne aj 48) aby pustilo šťavu, čo je tzv. macerácia, alebo najprv ovocie varíte približne 20 – 25 minút a až potom pridáte cukor. Skúsila som som obidva postupy a vždy záleží od toho či sa ponáhľam alebo mám čas aby ovocie odstálo. Chuťovo je výraznejší džem, ktorý ste macerovali. Tým, že ich necháte zacukrované postáť dlhšiu dobu, pustia nádherne šťavu, a pri varení ich už netreba podlievať vodou (ktorú chcete v končenom dôsledku aj tak vyvariť.)
Na džemy môžete použiť akýkoľvek cukor alebo med, dôležité je však dodržiavať vhodný pomer medzi ovocím, cukrom a kyselinou. Ak chcete džem s mininom cukru, pripravte si ho v kombinácii s chia semiačka a skladujte ho nanajvýš pár dní v chladničke. Jeden recept na raw džem nájdete aj nižšie.
Odporúčané pomery cukru sú 2:1 (ovocie:cukor). Ja osobne varím niekde pod hranicou 50 %, tzn., že na 1 kg ovocia použijem cca 400 – 500 g cukru. Záleží to aj od ovocia, ako veľmi je sladké, a koľko cca obsahuje pektínu. Najviac pektínu obsahujú napr. ríbezle, egreše a jablká, priemerne napríklad marhule a slivky, a najmenej pektínu obsahujú napríklad višne, maliny a jahody. Je to veľmi vidieť aj na varení, ríbezľový džem rýchlejšie hustne, ale napríklad jahodový musím variť dlhšie.
Že je džem uvarený zistíte tak, že ho kvapnete na vychladený tanier. Ak drží spolu, a má rôsolovitú konzistenciu máte hotovo. Ak nie, musíte ešte chvíľu variť. Z mojej skúsenosti, kedy používam len cukor a žiadne želírujúce prípravky, hoci tieto džemy trvajú dlhšie a viac sa vyvaria, ich chuť je neporovnateľná. Džemy pripravené pomalým varením sú hustejšie a plnšie koncentrovanej chuti ovocia. Raz sa mi stalo, že sme museli nečakane odmraziť chladničku a ja som si chcela uľahčiť prácu, pretože som si nemohla dovoliť stáť 2 hodiny nad šporákom a pridalal som gelfix….ehm, nikdy viac, džem bol síce za 10 minút hotový, ale úplne gélový, akoby vodový a bez tej sviežej, plnej chuti na, ktorú som bola zvyknutá. Čo vám poviem, skončil v koši, toto som nemienila jesť:)
A nezabudnite pridať kyselinu citrónovú alebo aj citrónovú šťavu. Pomáha regulovať kyselosť, zabraňuje strate farby a pomáha aby džem nesplesnivel. Ideálne je ho pridávať pred koncom varenia a množstvo? Cca 3- 5 g na 1 kg ovocia.
2.POUŽÍVJTE VHODNÉ POMÔCKY
Na zaváranie budete potrebovť pár pomocníkov. Zväčša ich budete mať doma a tak nemusíte zháňať špeciálne hrnce, alebo sitká, hoci mám pre vás pár vychtávok, ktoré vám uľahčia prácu:
Hrniec – ideálne ak má široké dno a nie je príliš vysoký. Lepšie sa pri varení džemov a omáčok odparuje voda. Ale v podstate akýkoľvek hrniec s hrubým dnom je fajn. Čím kvalitnejší hrniec, tým viac znesie. Ja osobne džemy varím v lianinovom hrnci a neviem si ho vynachváliť.
Vareška – počítajte s tým, že sa vám zafarbí.
Naberačka – ideálne nerezová a veľmi vám uľahčí prácu, ak nájdete naberačku s lievikom.
Poháre – ak nie ste typ, ktorý si celý rok odkladá poháre z detskej výživy alebo horčice, dobre nakúpite napríklad na tejto stránke
Lievik – nerezový lievik so širokým hrdlom vám zachráni život:) Nie doslovne, ale ušetrí vám kopec času a námahy pri plnení pohárov, lebo akokoľvek sa snažíte, stále vám iekde kvapne. A s pomocou tohto lievika to bude malina.
Lis na ovocie – moja tajná zbraň na ríbezle, maliny ale aj jahody a iné drobné ovocie. Lisujem ich do vtedy kým z ovocia nezostane len suchá hmota. Zbavím sa tak semiačok a získam hustú dreň. Ak odšťavovač nemáte, používajú sa aj ručné mlynčeky alebo pasírovače
Sitko – super pomôcka na zbieranie peny, ktorá sa vytvára pri varení džemov.
Kliešte na zaváranie – šikovná vec aby ste sa nepopálili pri strerilizácii pohárov.
Bavlnená utierka – vyberte si takú, ktorej vám nebude ľúto, mne sa ju aj pri najväčšej opatrnosti podarí vždy zababrať:)
2. DODRŽUJTE HYGIENU
Hygiena pri zaváraní je veľmi podstatná. Dodržaním pár základných pravidiel predĺžite živosť vašich zaváranín, nikoho neotrávite a budete si môcť vychutnať plody svojej práce aj o rok:) Na to aby ste mohli plniť poháre džemom, kompótom, rôsolom, čatní alebo čímkoveľk iným musíte poháre sterilizovať.
Sterilizovať poháre môžete dvojako – varom a teplom.
- Varom znamená, že poháre umyjete, dáte do hlbokého hrnca, zalejete vodou, tak aby boli ponorené a varíte 10 minút na prudkom ohni. Poháre sa nesmú nevzájom dotýkať, tak ich sterilizujte postupne. Potom ich pomocou kliešťov vyberiete a necháte vyschnúť na čistej útierke. Nezabudnite ani na vrchnáky, prípadne gumu – tie však stačí ponoriť do vraccej vody na pár sekúnd.
- Teplom znemená, že poháre vysterilizujete v rúre. Uložte ich na plech vystlaný papierom na pečenie, prípadne podlejte poháre vodou a sterilizujte 10 minút na 160 stupňov.
4. DAJTE SI POZOR PRI PLNENÍ POHÁROV
Keď už máte uvarený džem, sirup alebo kečup musíte ich ešte horúce naplniť do pohárov. Poháre sa plnia tak, že necháte od okraja 1-2 cm a aby ste nezašpinili okraje používajte lievik. Ak vám náhodou kvapne vedľa, nečistotu utrite čistou utierkou. Inak by sa mohlo stať, že by sa džemy zle zakonzervoval.
Väčšinu džemov nemusíte po uvarení znova sterilizovať. Ale môžete. Poháre s objemom do 500 ml môžete sterilizovať vo vode, alebo v rúre, podobne ako ste sterizilovali prázdne poháre. Ak sa vám sterilizovať nechce, ideálne je, ak po uvarení džemov otočíte poháre dole hlavou a necháte napríklad v uteráku alebo pod perinou úplne vychladnúť.
5. NEBOJTE SA KOMBINÁCIÍ
Pri varení džemov sa dá krásne experimentovať, a je len na vás, či vám chutí klasika alebo chcete vyskúšať pridať korenie, bylinky, alebo aj dobrý alkohol. Nižšie som pre vás vypísala malý prehľad ale experimentovaniu sa medze nekladú:) Napríklad:
JAHODY + REBARBORA + VANILKA
JAHODY + TYMIÁN + BALSAMICO
ČEREŠNE + MÄTA
VIŠNE + ŠKORICA + RUM
MALINY + BAZALKA
MARHULE + VANILKA
MARHULE + LEVANDUĽA
MARHULE + KARDAMÓN + BRANDY
SLIVKY + ŠKORICA + RUM
ČERNICE + ŠALVIA
A aby sme prešli aj do praxe, nižšie nájdete moje obľúbené recepty na džemy, lekváre, sirupy a kečup:)
Jahodový džem s trstinovým cukrom
Raw jahodový džem + jahodový chia džem
Čerešňový džem + višňový džem a pár bonusov k tomu
Prajem vám krásne zaváranie, veľa domácich džemov a hlavne radosť z toľkej námahy. Stojí to za to:)
Monika
Jana
26 júla, 2019Dakujem za podrobny navod. Prvy raz varim dzem, vdaka navodu viem, na co si musim dat pozor:-)
Kat
21 mája, 2020Dzem nemusite otacat dole hlavou ak su seubovacie veka..opravte si to..
LaPetit
26 mája, 2020Katka, ja mám s tým otáčaním dobrú skúsenosť, takže si to neopravím:)
Zuzana
24 novembra, 2022Dakujem za rady. Robila som dzem jablko-citron-rozmarin a vysiel super. Je skvely ku syrom a poharu vinka.
Erika
31 mája, 2020Super rady, zas som o niečo múdrejšia a niečo nové vyskúšam, ďakujem :)
Lucia
5 júna, 2020Zdravim, prosím weck poháre tiez obrátite? Dakujem
LaPetit
5 júna, 2020Lucia, tieto nie, tam ten patent funguje trochu inak. Raz som to vyskúšala a všetky vytiekli:) tak ich len dobre zavrite a tak nechajte vychladnúť:)
Katka
6 júna, 2020Jeee , super popis jahodky uz su v chladnicke zasypane cukrom ,chystam sa prvy krat robit dzem a verim ze podla tychto uzitocnych rad sa mi podari
LaPetit
8 júna, 2020Držím palce Katka!
Bobríček
12 júna, 2020Čo som urobil zle, keď hustota džemu počas varu bola ok (na tanieriku normálne zhustol), ale po čase (týždni, mesiaci) džem zredol na riedku hmotu? Chuťovo ok, len tá riedkosť.
LaPetit
15 júna, 2020Fú, rožmýšaľa, čo to mohlo spôsobiť, pretože obyčajne džem ešte zhustne po vychladnutí, nie naopak. Nemohlo to byť skôr použitým pohárom resp. aké viečka ste použili?
Monika
26 júna, 2020Ďakujem za rady
Vlado
29 júna, 2023Prvikrát varím džem čo mám pridaľ aby sa mi nepokazil.