Najvianočnejší koláč zo všetkých. Pripravuje sa na štedrý deň, je plný toho najlepšieho, čo doma tradične máme, a aj preto sa volá štedrák. Jemné kysnuté cesto je prekladané makovou, orechovou a tvarohovou plnkou. Väčšinou má aj štvrtú vrstvu zo slivkového lekváru, ale tú som zakomponovala do koláča trochu rafinovanejšie. A hneď vám poviem aj prečo.
Koláč som piekla 3x kým som bola spokojná s výsledkom. Tak aby cesta bolo akurát, plnky boli super dochutené a krásne držali tvar. To je aj dôvod prečo som vynechala samostatnú vrstvu slivkového lekváru. Vo všetkých receptoch som našla cca 1 pohárik lekváru a tvoril takú tenulinkú vrstvu, a navyše som mala pocit, že ak je naspodu, pretože vrstvy štedráku majú byť tmavá, svetla, tmavá, svetlá, tak sa bude tá slivková vrstva jednoducho šmýkať, a celý koláč sa bude rozpadať. Takže som slivkovým lekvárom dochutila makovú plnku, a použila som ho aj na ozdobenie mriežky.
Okrem toho som koláč urobila trochu netradičnejšie do tortovej formy. Ale i to má svoje vysvetlenie. Jednak sa lepšie vyberá a nie je ho tak veľa. Ak si pozriete aj rozpis surovín, je tam jedna vanička tvarohu, a po 150g maku aj orechov. Nie že by som surovinami chcela šetriť, ale jednoducho ak nemáte 8- člennú rodinu, toto množstvo je ideálne tak aby bol koláč stále štedrý, šťavnatý, ale nebude ho ako pre armádu, a neomrzí vás ho jesť.
Odskúšala som si aj cesto z pol kila múky ale paradoxne aj keď som použila väčší plech, cesto bolo príliš hrubé a plnky tam zanikli, a celkovo bol koláč suchší, a rozhodne tak dobre nechutil. V tejto mojej verzii hrajú prím plnky, ktoré som sa snažili ochutiť naplno. Do každej išla porcia čerstvo nastrúhanej citrónovej kôry a vanilkový cukor. Navyše som hrozienka namočila do pomarančového likéru grand marnier, ktorý mám ešte z minulého roku, a takto ochutené som ich pridala nielen do tvarohovej plnky ale aj do tej orechovej. A spomínaný slivkový lekvár pekne spojil a dodal chuť pomletému maku.
A musím vám ešte napísať pár mojich tipov, lebo predsalen tento koláč potrebuje trochu cviku v rukách.
Cesto váľkajte na nepomúčenej doske a nebojte sa, že bude dosť tenké. Tak to má byť.
Ak nechcete aby sa vám jednotlivé poschodia vyduli po bokoch, teda tam kde sa spoja bočná a vertikálna časť cesta, dajte si záležať a pretŕčajúce okraje okraje buď odstrihnite, alebo si ešte pred plnením urobte zo spodku formy šablónu a podľa nej vykrojte cesto.
Ak použijete do makovej plnky slivkový lekvár z obchodu alebo domáci, v ktorom je cukor, môžete vynechať extra cukor, ktorý je uvedený v recepte. Ja roky pripravujem slivkový lekvár bez cukru a tento rok bol mierne kyselkavejší ako obvykle tak sa mi tam ten cukor hodil.
Tvaroh pred pridaním hrozienok mierne rozmixujte tyčovým mixérom. Bude krémovejší a po upečení sa nebude tak droliť.
Mriežke na vrchu koláča nechajte trochu vôle. Pri pečení sa tvarohová plnka mierne nafúkne a ak by bola mriežka príliš na fest, môže sa vám potrhať. Po vychladnutí sa tvaroh vráti naspäť, nebojte.
A ja len dúfam, že sa vám koláč podarí a bude vám chutiť rovnako ako nám doma. A ak chcete vidieť aj video recept ako štedrák pripravujem, stačí ak kliknete na tento odkaz.
PrintŠtedrák
Description
Tradičný vianočný koláč plný orechov, maku a tvarohu.
Suroviny
Kysnuté cesto:
330g polohrubej múky
165 ml plnotučného mlieka
50g kryštálového cukru
40g masla
20g čerstvého droždia
2 žĺtky
kôra z 1/2 bio citrónu
štipka soli
Maková náplň
150g mletého maku
100 ml plnotučného mlieka
100g slivkového lekváru
50g práškového cukru
1 balenie vanilkového cukru
kôra 1/2 bio citrónu
Orechová náplň
150g mletých vlašských orechov
100ml pnotučného mlieka
50g práškového cukru
1 balenie vanilkového cukru
25g v rume/pomarančovom likéri naložených hrozienok
kôra 1/2 bio citrónu
1 PL strúhanky (nemusí byť)
Tvarohová náplň
250g hrudokovitého tučného tvarohu
50g práškového cukru
1 balenie vanilkového cukru
1 vajíčko
1 PL zlatého klasu/kukuričného škrobu
25g v rume/pomarančovom likéri naložených hrozienok
kôra 1/2 bio citrónu
na dokončenie ešte asi 2-3 PL slivkového lekváru
2 PL roztopeného masla
a práškový cukor na posypanie
Postup
Suroviny ako mlieko, vajcia, aj vajíčka by mali mať izbovú teplotu.
50g hrozienok namočte do rumu alebo do pomarančového likéru (použývam Grand Marnier) a nechajte ich dobre nasiaknúť. Potom ich sceďte a likér si odložte na neskôr.
Dva bio citróny dobre umyte, nastrúhajte z nich kôru a rozdeľte na 4 časti.
Maslo si rozpuste a nechajte mierne vychladnúť.
Cesto
Mlieko mierne zahrajte, a malú časť dajte do misky. Pridajte droždie, 1 PL cukru a vidličkou rozpučte kvasnice. Kvások zasypte 1 PL múky a nechajte vzísť na teplom mieste. Trvá to približne 10 minút.
Do veľkej misy dajte zvyšok múky, pridajte kvások, oba žĺtky, zvyšný cukor, 1/4 citrónovej kôry, štipku soli a začnite cesto miesiť. Ak používate robot, použite nádstavec hák.
Počas miesenia prilejte zvyšné mlieko, a postupne prilejte aj rozpustené maslo. Cesto nechajte miesiť približne 10 minút, kým nebude krásne hladké, pružné a odlepovať sa od stien.
Takto vymiesené cesto ešte ručne spracujte a vytvarujte pekný bochník. Vráťte ho do misy, prikryte útierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste minimálne 45 minút. resp. nezdvojnásobí svoj objem.
Medzi tým si pripravte plnky.
Mak zalejte horúcim mliekom, pridajte citrónovú kôru, práškový aj vanilkový cukor, premiešajte a nakoniec vmiešajte aj lekvár.
Pomleté orechy zalejte horúcim mliekom, pridajte práškový aj vanilkový cukor, citrónovú kôru a nakoniec polovicu hrozienok a plnku dobre premiešajte. Ak by sa vám zdala plnka príliš riedka (závisí to aj od hrúbky pomletia orechov), pridajte 1 PL strúhanky.
Nakoniec si pripravte tvarohovú náplň. Do tvarohu pridajte cukor, zlatý klas, zvyšnú citrónovú kôru, vanilkový cukor, hrozienka a vajíčko. Ak chcete pred pridaním hrozienok môžete tvaroh trochu rozmixovať tyčovým mixérom.
Keď je cesto vykysnuté rozdeľte ho na 4 časti. A potom z jednej časti odoberte ešte asi 1/4 a pridajte ju k druhej. Každý kúsok ešte premieste, vytvarujte bochník a prikryte. Tak vám vzniknú dve rovnako veľké časti, ktoré budú tvoriť poschodia, najväčšia časť cesta, ktorá bude tvoriť spodok a boky koláča a najmenšiu časť použijete na výrobu mriežky. Takto využijete skoro celé cesto a každá časť bude mať cca rovnakú hrúbku.
Začnite s najväčším kúskom cesta. Bochník v rukách roztlačte a vyváľkajte do tvaru kruhu tak aby vám pokryl dno aj boky formy. Cesto ani dosku som zbytočne nemúčila, išlo krásne vyváľkať aj odlepiť. Pomocou valčeka ho preneste do maslom vymazanej formy tak aby bolo pekne od okraja k okraju aj po bokoch.
Na cesto dajte najprv vrstvu orechovej plnky a rovnonerne ju rozitrite.
Zoberte druhý kus cesta (z tých dvoch, čo sú rovnako veľké) a vyváľkajte opäť kruh, ktorý opatrne vložte na orechovú plnku. Ideálne je aby bolo cesto opäť od okraja k okraju. Keď bude nejaká strana príliš pretŕčať jednoducho cesto odstrihnite nožnicami. Alebo si urobte z papiera na pečenie šablónu podľa spodnej časti tortovej formy.
Potom rozotrite makovú plnku, dajte druhé cesto od okraja po okraj, a nakoniec rozotrite aj tvarohovú plnku.
Z posledného kusu cesta vyváľkajte obdĺžnik a narežte cca 6 prúžkov. Poukladajte ich na vrch koláča do mriežky, presahujúce kraje odstrihnite a boky cesta, zatlačte cez mriežku. Do tvarohovej plnky pomedzi mriežku ešte pomocou cukrárskeho vrecka s okrúhlou špičkou naneste slivkový lekvár.
Takto pripravený koláč dajte piecť do vyhriatej rúry na 165 stupňov na cca 45-50 minút do zlata.
Ešte teplý koláč portite roztopeným maslom zmiešaným s likérom/rumom z hrozienok a nechajte ho úplne vychladnúť. Koláč potom uvoľnite z formy, a na záver posypte práškovým cukrom.
Poznámky
Na tento štedrák použite tortovú formu s priemerom cca 22-23 cm a s odnímteľným dnom.
Marta
14 januára, 2023Štedrák je vynikajúci. Ďakujem ze recept do tortovej formy.
★★★★★
Marta
14 januára, 2023Štedrák je vynikajúci!
Vďaka za recept do tortovej formy.
★★★★★
Anton
23 decembra, 2023Ďakujem veľmi pekne za takýto super prepracovaný a aj s užitočnými radami dokonalý recept. Vrele doporučujem.
Perfektné
★★★★★