Asi tušíte, že zajtra majú sviatok všetky maminy:) Preto som pripravila tento jednoduchý ale za to výnimočný dezert. Panacotta je rýchla na prípravu ak nepočítam tuhnutie:) A verím, že ňou urobíte radosť nielen svojim mamám ale aj sebe. Je to vynikajúci taliansky dezert, ktorý som trochu netradične urobila z kokosového mlieka. Tak je dezert úplne bez laktózy ale stále krásne jemný a krémový.
Panacottu som chcela vyskúšať už veľmi dávno, ale dlho som si myslela, že je to nejaké extra náročné, treba k tomu teplomer a všeobecne, nie som žiadny profík v práci so želatínou. Ale poviem vám, že som sa totálne mýlila. Panacotta vyšla na prvý pokus, mala krásnu „trasľavú konzistenciu“ (dúfam, že ste videli moje stories na instagrame) a chutila vynikajúco. A skombinovala som ju s obľúbeným ovocím mojej maminy – jahodami a malinami. K tomu nádherné pivónie od kvety.sk a lepšie si to už ani neviem predstaviť. Pivonky sú pre mňa jedny z najkrajších kvetín, ktoré sú práve teraz v sezóne.
Ale späť k receptu. Panacotta musí poriadne stuhnúť, tak si jej prípravu naplánujte na večer, dajte do chaldničky a ráno bude krásne zatuhnutá. Tento proces nejde nijak urýchliť, tak si to skúste vopred naplánovať. Dlhé čakanie v chladničke však kompenzuje expresná príprava. Všetko som mala hotové do 15 minút.
A čo budete potrebovať? Na 3 porcie si prichystajte:
400 ml kokosového mlieka (1 plechovka a čím viac % kokosovej dužiny tým lepšie)
150 g jahôd
80 g kryštálového cukru
4 plátky želatíny
150 g malín
2 PL vody
2 PL práškového cukru
Postup:
- Plátky želatíny dajte do misky so studenou vodou a nechajte 10 minút napučať.
- Jahody zbavte zelenej časti a rozmixujte do hladka. Ak by to nešlo, pridajte trochu vody. Jahody potom prepasírujte cez sitko, aby ste zachytili čo najviac semiačok a dajte bokom.
- Do menšieho hrnca dajte kokosové mlieko, cukor, pridajte jahodovú dreň a dobre premiešajte. Na miernom plameni pomaly zohrievajte, tak aby sa cukor úplne rozpustil. Zmes sa však nesmie dostať na bod varu.
- Po približne 5 minútach pridajte napučanú a vyžmýkanú želatínu, a miešajte pokiaľ sa nerozpustí.
- Zmes prelejte do formičiek a nechajte vychladnúť pri izbovej teplote a potom vložte na niekoľko hodín do chaldničky (ideálne cez noc).
- Na druhý deň si pripravte malinovú omáčku. Časť malín si nechajte na ozdobu. Zvyšok zmiešajte s vodou a cukrom a rozmixujte do hladka. Omáčku prepasírujte. Mala by byť dostatočne hustá, tak ju nepreba prevárať.
- Panacottu vyberte z chladničky, opatrne uvoľnite okraje a formičku dajte na chvíľu pod tečúcu horúcu vodu (alebo použite hrniec s horúcou vodou). Teplom panacotta povolí a krásne vypadne z formičky.
- Panacottu pre podávaním polejte malinovou omáčkou a dozdobte čerstvými malinami.
Ako formičku na panacottu môžete použiť formičky na puding, prípadne malé zapekacie misky, tzv. ramenkins. A ak plánujete väčšiu spoločnosť, zdvojnásobte množstvo a máte krásny dezert pre 6 osôb. Výhodou je, že ho viete pripraviť večer pred tým, a potom už len otvoríte chladničku a máte „navarené“. Mne sa to tak celkom osvedčilo:)
Tak dajte vedieť, či sa panacotta podarila, a či vám chutí rovnako ako mne:)
Monika
recepty
12 mája, 2018Tak tie fotky ma úplne dostali. Skvelé!
LaPetit
12 mája, 2018Ďakujem“