Francúzska klasika. A čo sa týka pečiva, to majú Francúzi najlepšie. Nebudeme si klamať, chce to trochu zručnosti a hlavne trochu trpezlivosti. Takže na rozdiel od predchádzajúcich rýchlych receptov, je tento trochu zložitejší. Možno aj preto som ho dlhšie odkladala. Ale verte mi, že ak milujete french toast, najlepšie chutí ten z pravej briošky. Navyše je tento recept na 2 formy, aby keď už sa do toho pustíte, výsledok dlhšie vydržal.
Briošiek je niekoľko druhov, záleží od množstva použitého masla. Delia sa na „rich man’s“ briošku, ktorá obsahuje najviac masla, cez „middle-class“ až po „poor man’s“ briošku. Ja som išla zlatou strednou cestou. To sa týka množstva masla aj toho, že pečivo mám radšej svetlejšie.
Na prípravu briošky si vyhraďte dva dni. Viem, znie to strašne, ale jeden deň cesto zarobíte, necháte ho odpočinút v chladničke a druhý deň dokončíte. Niečo ako ten môj macerovaný džem:) Tiež keď som chcela celý postup nafotiť začala som deň vopred, ale vy sa do toho môžete pustiť večer a na druhý deň už pečiete. Alebo ak ste ranné vtáčatá (čo ja nie som), určite sa to dá stihnúť aj skoro ráno zarobiť cesto a neskoro večer upiecť. Tak či tak, sľubujem že námaha stojí za to.
Na dva bochníky briošiek, každý cca 450 g budete potrebovať:
na kvások:
70 g hladkej múky
7 g sušeného droždia
120 ml plnotučného mierne teplého mlieka
1 PL kryštálového cukru
zvyšok cesta:
5 vajíčok
410 g hladkej múky
25 g kryštálového cukru
1 1/4 ČL soli
225 g masla izbovej teploty
1 vajíčko na potretie a maslo na vymazanie formy
Postup:
- Najprv si pripravte kvások. Zmiešajte všetky suroviny a prikryté nechajte nakysnúť. Trvá to približne 10-15 minút.
- Potom ku kvásku pridajte vajcia a dobre premiešajte.
- V inej miske si zmiešajte múku, cukor a soľ. Pridajte ku kvásku s vajíčkom a dobre premiešajte. Nechajte cesto v tejto fáze postáť asi 5 minút aby sa aktivoval lepok.
- Potom začnite po kúskoch pridávať maslo. Ideálne ak máte robota, tak použite nástavec hák, alebo ho zapracujte ručne pomocou varechy. Vždy zapracujte maslo, kým vhodíte ďalší kúsok. Postupujte tak pokiaľ neminiete všetko maslo a cesto potom aspoň 10 minút mieste, kým nebude krásne hladké a vláčne.
- Väčší plech na pečenie vysteľte papierom na pečenie a zľahka potrite olejom. Na takto pripravený plech dajte cesto a pomocou prstov ho roztiahnite. Opäť trochu naolejujte (veľmi jemne), zakryte potravinovou fóliou a dajte do chladničky. Ideálne cez noc, alebo aspoň na 4 hodiny.
- Potom cesto vyberte a pracujte s ním pokiaľ je ešte studené.
- Rozdeľte ho najprv na polovicu (jednu dajte do chladničky) a tú druhú, s ktorou budete pracovať rozdeľte na na 6 častí. Ideálne je si cesto odvážiť a vydeliť 6timi. Tým pádom vám jednotlivé časti vykysnú rovnako. Z každej pomocou ruky na doske vytvarujte guľku (ako pri hamburgerových žemliach) a vložte na striedačku do vymazanej formy tak ako vidíte na obrázku. Potom cesto prikryte fóliou alebo útierkou a nechajte nakysnúť. Čas kysnutia závisí od teploty miestnosti v ktorej pracujte a tak trochu aj od počasia. Mám naštudované, že niekedy to trvá aj 4 hodiny, u nás bolo v deň pečenia neobyčajne teplo + nám ešte išli radiátory, takže mi cesto nakyslo veľmi rýchlo. Tak či tak sledujte to podľa objemu formy, cesto ju musí celú zaplniť.
- Rovnako postupujte aj s druhou časťou cesta.
- Vykysnutú briošku potrite rozšľahaným vajíčkom a dajte piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov. Pečte približne 50 minút. Ak máte teplomer, môžete skontrolovať upečenosť briošky pomocou teplomera. Vnútorná teplota by mala byť okolo 90 stupňov.
- Po upečení briošku vyberte a nechajte vychlanúť na mriežke.
Je to trochu náročnejšie ale raz za čas, prečo nie. Ja som briošky nakrájala na plátky a väčšina skončila v mrazničke. Keď má chuť na frech toast tak ju len vyberiem večer vopred a mám už základ na raňajky hotový:) Samozrejme ak máte doma stravníkov, určite sa zje naposednie. Ja som tento raz neexperimentovala s rastlinnými náhrady takže briošky mám tak na pol roka. Kým zas neupečiem čerstvú:)
Monika
Čo si myslíte