Toto pôvodne vôbec nemala byť titulná fotka, ale tie najkrajšie veci vznikajú neplánovane. Tu som si nastavovla buchty na fotenie a stačila sekunda aby Romi odskúšala ich kvalitu. Teraz poctivo kontroluje všetko, od prádla, nákupov až po všetko čo uvarím. Ak vás zaujíma či ochutnala, tak tu ešte nie, hoci, keď som skúšala recept ešte raz, už na mňa tak pozerala, že aspoň kúsok som jej musela dať. Takže recept je schválený.
A prečo som napísala, že parené buchty do hodinky? Pretože naozaj sú. Pripravovala som ich totiž v mojej parnej rúre Bosch. A tá má dve výhody, prvou je špeciálny program na kysnutie cesta, kde cesto krásne vykysne do 30 minút a druhá je špeciálny parný program, vďaka ktorému sú naparené do 15 minút. Zvyšok vám zaberie miesenia cesta a balenie buchiet, a poviem vám je to jednoduchšie ako by ste mysleli.
Vyskúšala som dva recepty na buchty, jedny s mliekom a maslom a druhé bez. Chuťovo mi prišli cca rovnaké, lebo keď ich posypete kakaom a polejete maslom, to že v jedných bolo maslo a v druhých nie nespoznáte. A keďže môj muž nemôže mliečne výrobky, dám vám sem recept na buchy na pare bez mlieka a masla.
Na cca 12 buchiet budete potrebovať:
500 g polohrubej múky
20 g čerstvého droždia
275 ml teplej vody
1 PL kryštálového cukru
1 vajíčko
štipku soli
slivkový lekvár
repkový olej na potretie
A na posypanie, čo máte radi. Ja mám doma skvelé kakao od Slowlandie s kokosovým cukrom a to je na chuchtách top! A samozrejme maslo, tradičné aj vegánske:)
Postup:
- Do väčšej misy dajte múku, v stredu urobte lyžicou priehlbinku a pridajte asi 100 ml teplej vody, rozdrobte droždie, pridajte cukor a nechajte asi 5 minút postáť. Jednak tak uvidíte, či droždie začne pracovať a teda bude fungovať alebo nie. Občas sa stane, droždie už nie je aktívne.
- Potom pridajte do misy aj vajíčko, soľ a začnite cesto miesiť. Postupne prilejte aj zvyšnú vodu a cesto mieste, kým nie je hladké a neodlepuje sa od misy. Trvá to pár minút.
- Takto vymiesené cesto môžete ešte ručne spracovať a vrátiť naspäť do misy.
- Ak máte rúru s funkciou kysnutie, použite ju. Nastavte teplotu na 30 minút a 30 stupňov a nechajte techniku pracovať. Prípadne nechajte cesto kysnúť kým nezdvojnásobí svoj objem.
- Vykysnuté cesto potom na jemne pomúčenej doske vyváľkajte. Ideálne ak sa vám podarí obdĺžnik a približne 0,5 cm hrubý. Cesto rozkrájajte na rovnako veľké „štvorce“ a do každého dajte plnú lyžičku lekváru. Mne z tejto dávky vyšlo 12 buchiet, čiže tak cca 4 porcie.
- Každý kúsok cesta dobre zabaľte, tak aby spoje boli na spodku. Dobre utesnite, spodky buchiet ešte položte na trochu múky a dajte ešte chvíľu podkysnúť. Ja som ich takto dala priamo na dierkovaný plech, ktorý je práve určený na varenie v pare.
- Pred tým ako ich dáte pariť, jemne ich potrite olejom a dajte na program parnej regenerácie jedla, na 150 stupňov a približne 12-15 minút. Menej keď sú menšie a 15 minút ak sú naozaj veľké. Ak budete pariť v hrnci nad vriacou vodou, stačí im okolo 10 minút.
- Buchty po uparení v rúre, na rozdiel od tým, urobených klasicky, nebolo treba prepichovať. Udržali si krásny nafúknutý tvar. Neviem čím to je, ale mám to vyskúšané. Tie klasické je dobré pichnúť vidličkou.
- Potom už len stačí buchty naservírovať s obľúbenou posýpkou, zaliať maslom a môžete sa do nich pustiť!
Buchty sa dajú skladovať v chladničke a pred podávaním opäť napariť. Či môžu ísť parené buchty do mrazničky neviem, tak mi možno skúste poradiť. Nabudúce by som ich urobila dvakrát toľko a potom len vyberiem, keď nás prepadne chuť na niečo sladké.
Dobrú chuť!
Pekarka
10 mája, 2024a čo môžem použiť ak nemám plech na parenie a chcem robiť v rúre?
LaPetit
12 mája, 2024Dobrý deň, ja by som použila buď klasický naparovač alebo dala len na mriežku papier na pečenie (asi s dierkami) a skúsila to tak.
Jimmo
26 septembra, 2024Zdravím, prosím Vás buchty vložíte do rúry bez predhriatia, alebo rúru predhrejete na 150° a potom vložíte?
Ďakujem
LaPetit
3 októbra, 2024Dobrý deň, predohrejem, v podstate tak ako by som dala aj klasicky až do hrnca, kde vrie voda nad paru, tak postupujem aj tu.