Šípkový čaj je okrem skvelého zdroju vitamínu C hlavne spomienkou na detstvo. Hoci bol z obchodu, vždy keď som prišla k babke pýtala som si šípkový čajík s fenyklom:) Mal zelenú krabičku a jedného dňa ho nebolo dostať. Takže od vtedy som ho nepila. V momente kedy som zbierala čerstvé šípky bolo jasné, že časť musím odložiť aj na čaj a pokúsiť sa napodobniť chuť môjho detstva.
Na šípkový čaj potrebujete len šípky a trochu času na ich spracovanie.
Šípky musia byť pekné červené, bez vád a jediné čo treba urobiť je zbaviť ich stoniek a fúzikov. Potom ich sušte v sušičke pri 50 stupňoch aspoň 12 hodín až kým nebudú úplne vysušené. Ak ani po 12 hodinách nebudú suché, dajte ich ešte sušiť, prípadne ich dajte na radiátor, kde pomaly dôjdu.
Ked sú šípky pekne usušené, zoberte foodprocessor alebo akýkoľvek iný sekáčik a šípky rozmixujte. Nie úplne do prášku ale tak aby vám zostali pekné kúsky.
Potom zoberte sitko a šípky presypte. Po druhom presypaní boli šípky kompletne bez chĺpkov, čo oceníte hlavne pri pití.
Potom už len stačí skladovať šípky v uzatvárateľnej nádobe a ak dostanete chuť na čaj, zohrejete vodu, zalejete (nie vriacou) vodou a necháte chvíľu lúhovať. Na webe som sa dočítala, že najviac vitamínov získate, ak necháte šípky cez noc macerovať v studnej vode a potom len dolejete teplou vodou a hneď vypijete. Na to som asi príliš pohodlná ale dobrá rada nikdy nie je na zahodenie:)
Šípková čaj sa dá všeličím dochutiť, ja si občas pridám rozdrvený fenikel alebo ibištek. A s medom a citrónom chutí čaj tiež lepšie:)
A čo vy a čaje v chladnejšom období? A kuknite na FB, kde máte možnosť vyhrať super čaje od Wilfreda!
Simona
17 decembra, 2015Presne tak ako píšeš, šípkový čaj sa pripravuje macerovaním vo vlažnej vode asi tak 6 hodím a potom sa len prihreje vo vodnom kúpeli na maximálne 40 stupňov. Aby sa zachovali všetky živiny nemala by sa používať horúca voda nad 40 stupňov.