Aj vás zaújíma kedy sa na pečie to a to vianočné pečivo a rozmýšľate, či nie je na medovníky neskoro, alebo naopak a do Vianoc by sa pokazili?
Tak si prečítajte moje rady a tipy, kedy a čo na Vianoce piecť, a ako koláčiky a zákusky skladovať.
Na úvod poviem, že tiež sa mi vždy nepodarí mať na štedrovečerný stôl napečených milión koláčikov, a nehambím sa ani ja vianočné pečivo občas objednať, či piecť linecké na poslednú chvíľu. Takže ak nejde všetko podľa plánu, nič sa nedeje:)
3 týždne pred Vianocami
je vhodný čas upiecť si pečivo ktoré ľúbi odležať. Môžete začať piecť medovníky, zázvorníky, perníky, vanilkové rožky, medvedie labky či marcipánové štóly. V tomto čase sa pečivo ešte nezdobí, stačí ho upiecť a vhodne skladovať. Napríklad medovníčky skladujte vo vzduchotesnej nádobe. Totiž aby zostali mäkké potrebujú vlhkosť. A tá je v zime vo vykúrenom priestore menšia ako by sme chceli. Môžete k min pribaliť kúsok jablka alebo krajec chleba (ktorý treba pravidelne meniť). Vďaka nim zostanú krásne vláčne. Ak ich chcete zdobiť, stačí to týždeň pred Vianocami. Na internete som sa dočítla, že medovníky ľúbia skladovať aj v hlinenej nádobe, jednu takú mám, vyberám ju raz ročne na pečenie kačice, tak sa bude hodiť, že jej dám aj ďaľšiu funkciu:)
2 týždne pred Vianocami
Dva týždne pred Vianocami ideálny čas pustiť sa do lineckého pečiva. Pripravte si jednotlivé cestá, upečte koláčiky a nechajte ich odležať bez plnky. Džem môžete dávať až daľší týždeň. Ideálne je skladovať lienecké koláčiky v papierových krabiciach. Na spodok aj vrch dajte papierový obrúsok a takto pripravené koláčiky skladujte na chladnom mieste. Ak ich plánujete dať do chladničky, radšej ich dajte do samostaného šuplíka aby zbytočne nenasiakli pachy od ostatných surovín. Ja v tom to období oželiem zeleninový šuplík, a pečivo skadujem tam. Tak isto si v chladničke neotvorím olomoucké syrečky, že áno:))-
Týždeň pred Vianocami
Týždeň pred Vianocami sa môžete pustiť nepečených zákuskov ako grilážky, kokosové, rumové či marlenkové guľky, maslových zákuskov – ako medové rezy, laskonky, či iné bielkové zákusky alebo tvarohová štóla. Nepečené pečivo či maslové koláče patria do uzatvárateľných nádob a do chladničky či chladnej komory. Pomôže aj skladovanie v alobale. Naopak bielkové pečivo je ideálne skladovať v papierových sáčkoch pri izbovej teplote, chlad im totiž nesvedčí, mohli by zvlhnúť a stratiť chrumkavosť.
Pár dní pred Vianocami
Tesne pred Vianocami sa pečie vianočka, vianočné torty, štedrák, či orechový alebo makový závin. Aby kysnuté pečivo zostalo čo najlhšie čerstvé, skúste ho po úplnom vychladnutí zabaliť a skladovať v alobale. Mne fungujú aj voskové vrecká.
Máte aj vy nejakté tipy ako si naplánovať vianočné pečenie či fígle ako si skaldovať? Budem rada, ak sa v komentároch podelíte <3.
Monika
Gabča
21 novembra, 2023Vynikajúci článok. Vďaka
Petra
22 decembra, 2023Ďakujem za super zhrnutie! Tento rok som už nestihla, ale článok si ukladám na budúci rok