Print
clock clock iconcutlery cutlery iconflag flag iconfolder folder iconinstagram instagram iconpinterest pinterest iconfacebook facebook iconprint print iconsquares squares iconheart heart iconheart solid heart solid icon

Jemné pečivo „Slanci“


  • Autor: LaPetit
  • Čas prípravy: 50 minút
  • Počet porcií: 6 1x

Description

Jemné a mäkučké pečivo so slanou polevou


Suroviny

Množstvo

Cesto:

300g hladkej múky

1/2 ČL soli

210ml plnotučného mlieka

1/2 ČL cukru

20g čerstvého droždia (prípadne cca 7g sušeného)

2 PL repkového oleja

Slaná poleva:

1 kopcovitá PL hladkej múky

1/2 ČL soli

45 PL mlieka

naštipku noža prášku do pečiva

+ trocha mlieka na potretie


Postup

Z trochy vlažného mlieka, všetkého cukru a droždia urobte kvások, a nechajte ho nakysnúť. Trvá to približne 10 minút. 

Do misy dajte múku, soľ, kvások aj zvyšné mlieko a olej. Vymieste hladké a nelepivé cesto. Cesto prikryte a nechajte nakysnúť približne 1 – 1,5 hodiny, resp. kým nezdvojnásobí svoj objem. 

Potom cesto ručne premieste, odvážte a rozdeľte na 9 rovnako veľkých častí. Z každého kúska cesta urobte najprv guličku, potom ju ručne roztlačte a nakoniec vyváľkajte do tvaru obdĺžnika. Širšia strana cesta by mala byť trochu menšia ako šírka plechu, v ktorom budeme prsty piecť. Nepoužívajte na váľkanie zbytočne múku, cesto vám tak bude utekať. Bez múky sa ľahšie váľka. Ak by sa predsa len veľmi lepilo, použite múku, ale len trošičku. 

Vyváľkamé ceto na tesno zarolujte, a spoj ešte zmačknite prstami. Takto pripravené prsty naukladajte do formy na pečenie alebo pekáč tak aby ste medzi mini nechali trochu miesta. Pri pečení sa trochu nafúknu, a potrebuju priestor na rast ale zároveň by sa po upečení mali zrásť. Tak budú z troch strán pekne mäkké. 

Prsty nechajte v plechu prikryté eše poskysnút približne 30 minút. Pred pečením ich potrite trochou mlieka a pečte ich v rúre vyhriatej na 200 stupňov (teplovzduch) 15 minút.

Medzitým ako sa prsty pečú si pripravte slanú polevu. Všetky suroviny na polevu zmiešajte a po 15 minútach pečenia prstvy vyberte, a pomocou lyžice polejte polevou a dajte ešte dopiecť na ďalšie 3 minúty. Potom prsty vyberte, nechajt mierne vychladnúť a môžete sa do nich pustiť.

 

 

Poznámky

Množstvo surovín je na plech s rozmerom cca 20x 29 cm. Recept môžete zdvojnásobiť a použiť štandardný veľký plech do klasickej rúry.

  • Čas prípravy: 30
  • Čas varenia: 20
  • Kategória: Pečivo
  • Spôsob prípravy : pečenie