a trochu rozprávania o kurze Jedlá záhrada od Atelieru Fléra.
Viete akú mám radosť? Tento šalát som totiž pripravila z našej prvej tohtoročnej reďkovky. Nie je nič lepšie ako si výjsť do záhrady, odtrhnúť si zeleninu a bylinky a urobiť si niečo pod zub. Minulý rok sme konečne dokončili môj vysnívaný skleník, na jar mi Roman urobil vnútorné záhony a v polovici marca som som s nadšením vysiala prvé reďkovky a šaláty, a zasadila prvé priesady kalerábov. A o necelých 6 týždňov neskôr som zbierala prvú úrodu.
O tom, čo a ako pestovať aj v skleníku, som sa viac dozvedala k kurze Jedlá záhrada od Atelieru Fléra. S pestovaním mám síce už nejaký ten rok skúseností, čiže informácie pre mňa neboli úplnou novinkou, ale stále sa je čo učiť a dobrých a hlavne užitočných rád nie je nikdy dosť. Preto by som vám o kurze rada niečo napísala.
Kurz prebieha online, čo je super, pretože si k nemu môžete sadnúť vtedy, kedy máte práve čas. Je logicky usporiadaný do 11 kapitol. Každá má svoju hlavnú tému ako plodová, listová či koreňová zeleenina, ale dozviete sa viac aj o pestovaní ovocných strom a kríkov. Pod videom ku každej kapitole je aj niekoľko úloh, ktoré vám pomôžu ľahšie si zapamätať, čo ste sa dozvedeli. Tiež vás navedú na to, aby ste si zaujímavé veci zapísali alebo vás upozornia na bonusový materiál. Mňa samozrejme nadchli informácie v tzv. pomôckach, kde sú krásne vysvetlené výsevy a ako na predpestovávanie zeleniny.
Úžasnou vecou sú aj návrhy vyše 30 záhonov na zeleninu a ovocie, ktoré sú navyše rozdelené podľa toho, či sa záhony nachádzajú na plnom slnku alebo v polotieni, či v závislosti na závlievke. Takže nemusíte zbytočne dlho rozmýšľať čo a ako, len si vyberiete záhon, ktorý je vám sympatický a môžete sa pustiť do realizácie. Fantastická vec je, že si jednotlivé plodiny podľa vybraného záhonu môžete rovno aj objednať. Myslím, že jednoduchšie to už nemôže byť.
Súčasťou kurzu je aj knižnica – resp. „studovna“, kde si môžete naštudovať všetky druhy ovocia a zeleniny, a kde je presne popísané ako sa jednotlivé druhy vysievajú, pestujú, aj hnoja. Kurz je síce po česky, ale obsahuje aj slovenské predklady a veľa, veľa obrázkov, tak sa nemusíte báť, že by ste niečomu nerozumeli.
Mne osobne sa z bonusových materiálov ešte osvedčila tabuľka jednotlivých rastlín a ich vzájomná znášanlivosť. Minulý rok som zasadila do dvoch záhonov cesnak, a zostalo mi tak ešte kopec miesta, ktoré som chcela využiť. Pozrela som tabuľku, a k cesnaku pridala aj mrvku a petržlen. A vyzerá to, že sa im spolu darí dobre. Za mňa super vec! Tiež sa som sa dozvedela ako na najčastejších škodcov v záhrade. Také skočky sú u nás čistá pliaga:)
Ak by som to mala zhrnúť. Kurz je naozaj skvelý, plný super užitočných informácií, je úžasne spracovaný, a budete mať možnosť nahliadnuť do niekoľkých krásnych úžitkových záhrad. A ak máte skleník ako ja, budete nadšený, že konečne nejaké ucelené info aj o pestovaní v nich spolu s tým, že budete nad tými skleníkmi aj ochkať. Také sú krásne. A
A častokrát je lepšie raz vidieť ako 3 x čítať, tak si pozrite z kurzu malú ukážku. A ak sa vám páči, na mojom istragrame práve prebieha súťaž o jeden kurz. Tak sa tam mrknite. A ak ste súťaž prepásli alebo nemáte instagram, s kódom LAPETIT máte na kurz zľavu 800 CZK, čo je cca 34 €.
Medzitým ako som browsovala kurz mi v skleníku dozreli reďkovky a okrem klasického vyjedania k chlebíku som z nich pripravila aj tento šalát, ktorý sa hodí ako super príloha napríklad k mäsu. Pikantnejšie reďkovky som zjemnila gréckym jogurtom a doplnila ich všemožnými bylinkami zo záhrady. Mäta, kôpor, pažitka ale aj púpavové kvietky či violky.
Reďkovkový šalát
- Čas prípravy: 10 minút
- Počet porcií: 4 1x
Description
Jednoduchý svieži šalátik
Suroviny
3 zväzky reďkoviek
1 veľká PL gréckeho jogurtu
soľ, čierne korenie
bylinky ako kôpor, pažitka, mäta
olivový olej na pokvapkanie
Postup
Red’kovku umyte, a nakrájajte na čo najtenšie plátky a dajte do väčšieho taniera. Okoreňte čiernym korením, pridajte nasekaný kôpor, jogurt, šťavu z citróna, soľ a dobre premiešajte.
Šalát dajte na servírovaciu misu, dozdobte pažitkou, lístkami mäty a jedlými kvietkami ak máte. Jemne pokvapkajte olivovým olejom a hneď podávajte.
Poznámky
Šalát je lepší podávať čerstvý, inak reďkovka pustí veľa vody.
- Čas prípravy: 10
- Kategória: Príloha
- Spôsob prípravy : krájanie
- Druh kuchyne: slovenská
Čo si myslíte