Sľúbila som vám posledný letný recept, tak pridávam rovno tri. Na lahodné, zdravé a jednoduché smoothies. A k tomu pár trikov ako si vychutnať sezónne ovocie aj v zime.
Už dávnejšie som snažila urobiť si plán zdravšieho stravovania hlavne tak, aby jedla celá rodina a nemusela som variť pre seba a manžela zvlásť. Pár receptov na večeru už je na blogu ale s raňajkami som sa veľmi nepochlapila:) Skúšala som všeličo ale chvíľu trvalo kým som prišla na to, čo mi naozaj vyhovuje. Źiadne granoly ani jorugty na mňa nefungujú a na na stratené vajíčko na avokádovom toaste jednoducho cez týždeň nemám čas. Na čo sa však teším už večer keď idem spať je moje raňajkové smoothie. Zväčša skončí vo fľaške a kráča so mnou do práce.
Je celkom milé ako sa kolegovia v práci čudujú čo to pijem a tak trochu ohŕňajú nos hlavne nad zelenými smoothies. Snažím sa ich presvedčiť aby aspoň ochutnali a zistili, že sú náhodou celkom fajn. Nad čím som však skoro celé leto rozmýšlala bolo, ako dostať do smoothies viac zeleniny a iných živín bez toho aby bolo smoothie tak povediac „nechutné“. Pretože áno, aj také sa dá pripraviť:)) a to môže veľa ľudí odradiť.
Základom je aby smoothie bolo pekné aj pre oči. Verte mi. Váš chlap doma neochutná niečo, čo vyzerá ako šedé blato. Jedia aj oči, to je základ. Ak vám farba nevadí, máte o starosť menej a môžete kombinovať o sto šesť.
Pri príprave receptov ma dosť ovplyvnila kniha Sladký život bez cukru, kde autorka celkom uveriteľne opisuje, že v dnešnej dobe konzumujeme priveľa cukru. Celá kniha by vás mala previesť akýmsi detoxikačným procesom a mali by ste si odvyknúť od cukru. Čo ma asi prekvapilo najviac bola informácia, že ovocie je tiež v podstate peklo, pretože je to samý cukor a mali by sme ho jesť čo najmenej:) No, asi si z toho treba zobrať len niečo, s cukrom to netreba prehánať ale mňa sa predstava života bez cukru určite netýka:) Priviedlo ma to však na myšlienku, že nie je ok rozmixovať 2 banány, celý ananás a nakoniec dosladiť sirupom z agáve:) V nasledujúcich receptoch preto kombinujem ovocie so zeleninou aby smoothies neboli kalorické bomby a mohla som si ich dopriať skoro každý deň. Plus všetky recepty prešli doma degustáciou a môj muž je na ne veľmi náročný, tak verím, že vám budú chutiť:)
A ak ste sa dočítali až sem, čakajú vás 3 recepty + tipy ako smoothie pripraviť aj bez super turbo výkonného mixéra, čo všetko pridať alebo nepridať aby bolo smoothie plné vitamínov a výživných látok a ako smoothie skladovať, prípadne čo s tým ak vám smoothie zostane. Všetky recepty sú na cca 600 ml smoothie, čo je u nás doma porcia pre dvoch.
Špenátové smoothie s avokádom
Na špenátovom smoothie som závislá a pila by som ho každý deň. Základný recept je nasledovný:
[left]50 g čerstvého špenátu alebo dve hrste
1 zrelé avokádo
1 kiwi[/left] [right]200 ml vody
100 ml pomarančovej šťavy
pár lístkov čerstvej mäty[/right]
Postup je úplne jednoduchý – všetko poriadne rozmixujte.
Tip: Ak nemáte výkonný mixér, funguje to aj s lepším ponorným mixérom, ak bude mať výkon aspoň 800 W (viem to porovnať, mala som takéto delo ale pokazila som ho a tak som siahla po rýchlom riešení a kúpila si ponorný mixér za 20 eur a boli to úplne vyhodené peniaze. Takže tu netreba šetriť a za cca 50 -60 eur máte pomerne slušný prístroj).
Späť k smoohtie – avokádo je síce ovocie ale je plné zdraviu prospešných tukov, je významný zdroj draslíka, vitamínu K, C, E, kyseliny listovej a iných dobrých vecí. Špenát je známy vďaka obsahu železa a s avokádom sú dobrí kamaráti.
Ďalšie alternatívy použitia špenátu sú napríklad:
mango – banán – biele hrozno – limeta
ananás – kokosové mlieko – kučeravý kel
zelené jablko – banán – biely jogurt
Viac inšpirácie na smoothies nájdete aj na mojom pintreste, tak klikajte. Možností je neúrekom:)
Broskyňovo – mrkvové smoothie
Druhé smoothie je celkom aktuálne a baví ma na ňom jeho sezónnoť a to, že si môžem užiť milované broskyne. A vďaka tipom nižšie si ho doprajem aj v zime.
Potrebujete:
[left]2 väčšie broskyne
2 stredné mrkvy
hrsť čerstvej mäty
šťava z 1 citrónu[/left] [right]
1 menší banán
200 ml vody
100 ml kokosového mlieka[/right]
Všetko rozmixujte dohladka a pridajte semiačka podľa chuti. Ak nemáte mixér, ktorý by rozmixoval mrkvu, použite mrkvovú šťavu prípadne si mrkvu odšťavte a tak môžete použiť aj dužinu.
Mimo broskyňovej sezóny môžete použiť napríklad mango, grepfruity, ananás alebo napríklad pomaranče.
Čučoriedkové smoothie s cviklou
Tretie smoohie nás doma dostalo. Cviklu milujeme a v kombinácií s jemnými čučoriedkami je to to pravé orechové. Vďaka cvikle má smoothie mierne zemitú chuť, ktorú nezamaskujete. Tak ak ju nemusíte, použite napríklad avokádo.
Inak potrebujete:
[left]200 g čučoriedok
50 g surovej cvikle
šťava z jedného citrónu
[/left] [right]1 menšie jablko
100 ml vody
200 ml kokosového mlieka[/right]
Cviklu ošúpte a jablko zbavte jadra. Potom dobre rozmixujte a opäť, ak máte len tyčový mixér, pridajte len cviklovú šťavu.
Kokosové mlieko, banán a avokádo dodávajú smooties jemnosť, ak vám nie je kokosová chuť po vôli môžete ho nahradiť napríklad bielym jogurtom.
Čítala som, že ideálne smoothie by malo zo 70 % obsahovať zeleninu. Na túto úroveň som sa ešte nedostala ale stále lepšie ovocno-zeleninové smoothie ako bageta z pumpy:) Smootie sa vždy snažím pripraviť z čerstvých surovín a hneď vypijem, teda nepripravujem ho vopred na celý týždeň. Ak si však chcem ráno ušetriť prácu, ovocie a zeleninu večer nákrájam, zalejem vodou, pridám šťavu z citróna a nechám v chladničke do ďaľšieho rána. Keď vstanem, nemusím už nič čistiť, šúpať ani krájať len všetko pekne rozmixujem.
A ako si dopriať smoothie aj v zime? V lete nie je s ovocím žiadny problém. Preto rada škrečkujem na horšie časy a ovocie si kúpim aj do zásoby. Väčšinou ho hneď spracujem, nakrájam a podľa porcií rozdelím do sáčkov. Tie putujú do mrazničky a vo vhodný čas ich vyberiem. Ideálne na smoothies sú všetky bobuľové ovocia od malín, černíc, čučoriedok až po jahody. Dobre sa mrazia aj broskyňe, nektarinky aj marhule. A najlepšie banán, hlavne ak už dozrieva a vy neviete čo s ním. Stači ak ho nakrájate a zamrazíte. Potom už len stačí vybrať z mrazničky a rozmixovať. A ak nie ste fanúšikom studených smoothies, zmrazené ovocie vyberte večer pred a do rána sa krásne rozmrazí. Ostatné suroviny ako špenát, mrkva, avokádo, jabĺčka, cvikla sú dostupné počas celého roka a tak ich zbytočne nesáčkujem. Ale opäť, ak viete, že sa blíži spotreba a vy nestíhate, rozdeľte si ovocie a zeleninu do vrecka a dajte ho radšej do mrazničky ako do koša.
A čo ak nestíhate smoothie vypiť alebo ste si ho pripravili trochu viac? Vylejte ho do zásobníka na ľad, nechajte zmraziť, dajte do sáčku a majte v mrazničke pokiaľ vám na smoothie nepríde chuť. Ako ste si všimli, v receptoch nepoužívam rastlinné mlieka. Je to tým, že som si pár krát prečítala zloženie a neprišlo mi úplne kóšer ale ak vám nevadia, prípadne si doma vyrábate vlastné, choďte do toho.
Na záver mám pre vás pár tipov ako zo smoothies urobiť ešte zdravšie raňajky:
1. Pridajte akékoľvek semiačka ako napríklad ľanové, chia alebo konopné, sušené goji, do zelených smoothies práškovú spirulinu alebo zelený jačmen, či rôzne proteinové prášky (samozrejme prírodné, bio a tak) alebo klasické ovsené vločky. Smoothie tak bude výživnejšie a vy dlhšie najedení.
2. Ozdobte smoothie čerstvými klíčkami (kde zohnať semaná klíčkov, ako ich pestovať spolu s radami nájdete napríklad na stránke Sprout me, mám od nich super nakličovací pohár a s ním to už ozaj nemôže byť jednoduchšie)
3. Ak máte možnosť skúste pridať aj lyžicu nejakého orieškového masla – buď si ich doma vyrobte alebo ich kúpite v skoro každom bio obchode. Ja sa napríklad chystám na mandľové maslo tak uvidíme, či to mixér zvládne. Sú plné dobrých tukov a vďaka nim sa ľahšie vstrebú mnohé vitamin a minerály.
4. Nebojte sa bylinek. Od mäty až po bazalku.
Dobrú chuť a dajte vedieť, či vám smoothies chutili:)
Monika
Blanka
2 septembra, 2015ďakujem hlavne za super rady :) nikdy by mi nenapadlo zamraziť broskyne :D milujem smoothie, takže určite vyskúšam!
LaPetit
2 septembra, 2015nie je začo Blanka:)