Ázijská polievka znie exoticky a možno si myslíte, že na ne potrebujete veľmi špecifické suroviny, ale táto polievka vás presvedčí o opaku. Všetky exotiké suroviny nájdete už bežne v supermarketoch a jej základ tvoria zázvor, cesnak, čili, čo určite nájdete aj vo svojej špajze. Jedinou exotikou je rybacia omáčka. Ale ak ste aspoň trochu fanušikmi ázijskej kuchyne, určite ju máte doma v poličke. Ak nie, ľahko ju kúpite, nie je drahá (okolo 2 €) a vydrží vám roky. Vážne, tá naša je ešte spred dvoch rokov priamo z Vietnamu a nemá sa na nej čo pokaziť.
Z našich ciest mám som si obľúbila polievky s kokosovým mliekom. Niekto síce môže mať s kokosovým mliekom skôr sladkú asociáciu, ale v Ázii sa používa mlieko aj na slané pokrmy. A tučnosť mlieka dodá vývaru príjemnú krémovú konzistenciu. Okrem toho si na základ vyrobíte pastu. Tá vám vydržím v chaldničke niekoľko týždňov, prípadne ju môžete zamraziť vo forme na ľad a mať poruke kedykoľvek dostanete chuť na curry alebo túto polievku.
Polievku som pripravila v základnej verzii a môže k nej pridať kúsky kuracieho mäsa, tofu, cuketu alebo brokolicu, či krevety. Všetko je len na vás a vašich chladničkových zásobách. V polievke viete v podstate utopiť akékoľvek zvyšky zeleniny a mäsa, ktoré vám doma zostanú. A takéto varenie ma fakt baví:)
A čo teda na polievku potrebuteje?
[left]na pastu si pripravte4 strúčiky cesnaku
4 cm kúsok zázvoru
4 červené čili papričky
2 PL rybacej omáčky
2 malé šalotky
2 PL repkového oleja
2 PL nepražených arašidov[/left] [right]na dokončenie polievky:
400 ml kokosového mlieka
cca 400 ml zeleninového vývaru (prípadne vodu)
zeleninu podľa chuti – napríkald cuketu, brokolicu atď.
ryžové rezance
1 limetku[/right]
Postup:
Suroviny na pastu dajte do malého mixéra a rozmixujte do hladka. Ak by bola hmota príliš hustá, nebojte sa po treške pridať ešte rybacej omáčky alebo oleja. Ak sa bojíte prílišnej pikantnosti, vyberte si také odrody čili papričiek, ktoré sú mejej pálivé a vyberte z nich semiačka.
Vymixovanú pastu dajte do pohárika a opäť podľa toho ako máte radi pikantné, odobete 1 – 2 PL pasty a chvíľu ju orestujte na panvici (približne 2 – 3 minúty). Je to dôležitý krok, ktorý pomôže aktivovať všetky chute a vône. Nakoniec pastu zalejte trochou kokosového mlieka (asi 100 ml) aby ste z panvice zoškrabali všetky chute a prelejte celú zmes do MioMatu. Pridajte zvyšné kokosové mlieko, vývar (viac chuti ako voda) a dajte variť na programe „soup“.
Medzi tým si uvarte ryžové rezance podľa návodu a nešetrite s nimi. Tak isto nakrájajte zeleninu. Ja som mala ešte posledné baby cukety, ktoré vôbec nepotrebovali variť. Ak máte radi zeleninu predsa len uvarenú, oblanširujjte ju vo vriacej vode. Tak isto aj krevety alebo kuracie kúsky. V ázijskej kuchyni sa tieto súčasti nevaria ako u nás vo vývare, tak sa nebojte to vyskúšať.
Po zaznení časového signálu je polievka uvarená a stačí ju len naservírovať.
Do misky alebo hlbšieho taniera dajte najprv rezance, zalejte ich polievkou a pridajte zeleninu. Nakoniec pridajte trochu limetkovej šťavy a dozdobte čili a plátkom limetky.
U nás sú tieto chute teraz v kurze. Polievka krásne zahreje a zasýti. A to je teraz na nezaplatenie.
Dobrú chuť!
Monika
Janka
7 júna, 2020Dobrý deň, dlho Vás sledujem a až teraz, keď som zistila, že patríte k Romanovi, u ktorého kupujem maso, som si Vás blog dôkladne preštudovala. Niektoré recepty som robila už viackrát, niektoré zatiaľ 1x – napr. dnešný jahodovy koláč ().
Zaujal ma hrniec MioMat. Dokážem vyššieuvedené polievku chutne uvariť aj v obyčajných hrncoch? Ale prosím- úprimne. Viete na chrbte mi sedí ôsmi krížik a už by som nechcela investovať do vecí, bez ktorých dokážem vyžiť.
Želám krasne dni a veľa radosti v rodinnom kruhu.
Jana.
LaPetit
8 júna, 2020Janka, určite to zvládnete aj v obyčajných hrncoch. Miomat je mašika, ktorá má uľahčiť varanie, tým, že sa všetko dá len do jedného hrnca a je to. Na druhú stranu, v klasickom hrnci viete trochu viac rozvinúť arómu ľahkým osmažením základu. Takže, pokojne polievku vyskúšajte tak klasicky. A dˇakujem krásne, všetko dobré aj vám.