Líčka sú moja obľúbená klasika a tiež ideálna zložka nedeľného obeda alebo keď čakáme návštevu. Sú veľmi chutné a šťavnaté. Navyše ich príprava je jednoduchá, takže si ľahko viete vykúzliť slávnostný obed takmer bez námahy.
Nezáleží na tom, či dávate prednosť líčkam bravčovým, teľacím alebo hovädzím. Spôsob prípravy je vždy rovnaký. Mäso je obrastené kolagénom a varením sa “rozpúšťa“ tak, že líčka sa rozplývajú v ústach a mäso nie je suché. Dôležité je, aby bolo mäso na začiatku zatiahnuté. Zvyčajne varím líčka v hrnci, ale tentoraz som ich dala do vyhriatej rúry, aby som nemusela stáť celý čas pri sporáku. Mäso treba osoliť a okoreniť, jemne potrieť olejom, vložiť na plech a do rozhorúčenej rúry.
Pri príprave mäsa vo vysokej teplote používam rafinovaný repkový olej. Je charakteristický dobrou stabilitou chuti a vône, nevyvoláva nepríjemné zápachy, keď ho používame. V porovnaní s ostatnými tukmi má o 5-10% nižšiu energetickú hodnotu, pretože ľahko odteká z potravy*. Obsahuje tiež veľa esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, ktoré patria k najhodnotnejšej skupine mastných kyselín. Musíme ich prijímať zo stravy, pretože naše telo si ich nevyrába. Spolu s dobrým jedlom mu môžeme dopriať aj niektoré cenné suroviny.
Na 4-6 porcií, teda poriadny rodinný obed budete potrebovať:
1 kg bravčových líčok
3 PL repkového oleja
4 väčšie cibule
2 mrkvy
2 petržleny
50 g slaniny
150 g červenej repy
300 g instantnej polenty
vodu
Postup:
- Líčka nakrájame na menšie kúsky, dobre osolíme, okoreníme a potrieme olejom. Dáme na veľký plech a pečieme pri 250 stupňoch po dobu 5 až 10 minút.
- Cibuľu nakrájame na malé kocky. Mrkvu a petržlen na menšie kúsky, slaninu tiež na kocky. Všetko vložíme do hrnca, restujeme na oleji približne 10 minút za občasného miešania.
- Do orestovanej zeleniny pridáme mäso aj so vzniknutou šťavou a prípadne podlejte pohárom vody. Ak chcete rýchlejšie uvariť mäso, môžete všetko uvariť v tlakovom hrnci cca 30 minút. Ak tlakový hrniec nemáte, varte prikryté asi 1 hodinu.
- Mäkké mäso vyberieme z omáčky a prikryjeme ho, aby nevychladlo. Omáčku precedíme, zeleninu vyhodíme. Omáčku potom varíme ešte chvíľu, aby mierne zhustla. Keď má omáčka správnu konzistenciu, znova vložíme do nej mäso a udržujeme teplotu.
- Polentu uvaríme podľa pokynov na obale, dochutíme ju soľou, korením a strúhaným parmezánom.
- Červenú repu nakrájame na malé kocky, uvaríme v osolenej vode do mäkka a podávame s líčkami a polentou.
Toto jedlo má u nás vždy úspech, varím ho celkom často. Niekedy dokonca len pre nás dvoch. Často nám zostane aj na druhý deň, takže nemusím variť, ale mám čas vymýšľať nové recepty.
Dobrú chuť!
* Krzymański J. „Skład chemiczny oleju rzepakowego na tle innych olejów roślinnych”, w: „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” Krzymański J. (red.), wyd. PSPO, Warszawa, 2009, s.47-56
Čo si myslíte