Ak by som mala povedať, ktorú zeleninu mám najradšej, tak poviem, že cuketu. Zeleninu, ktorú som v detstve nikdy nedala do úst pretože bola vodová a úplne bez chuti. Možno až s príchodom cukety do obchodov (paradoxne) mi začala chutiť. Bude to asi tým, že si cuketu pamätám ako prerastenú ako tekvicu. A ruku na srdce, kto mal rád tekvicové prívarky? ja teda určite nie:)) Ešte aj teraz vídam, ako na trhu predávajú prerastené cukety, ktoré sú podľa mňa úplne zabité:) Baby cukety sú plné chuti, ľahko stráviteľné a dá sa z nich uvariť aj napiecť.
A receptov na super rýchlu večeru, z ktorej si môžete dať pokojne aj celý hrniec, nie je nikdy dosť, nie? Cuketa je plná vitamínov a viac ako 90 % tvorí voda. Veľa dobrých vecí sa skrýva práve v šupke:) Takže cuketu kupujte ideálne v čo najlepšej kvalite, prípadne pestujte, dobre umyte, a hlavne nešúpte:)
Aby som na 100 % vedela čo jem, zasadila som v našej malej záhradke tri cukety, a každý deň ich chodím pozerať. Či sa majú dobre, či im nič nechýba, či majú dostatok vody a kedy už konečne uvidím prvý kvet. Neviem kde sa to vo mne berie, ale úplne ma baví pozorovať všetky tieto rastlinky. Ten proces od semiačka po reálne jedlo je úžasný:) A hoci si na domácu cuketu musím ešte riadne dlho počkať, ani tá z obchodu nie je zlá. A verte mi, po tom ako z nej vykúzlite tieto superchutné špagety, vám už nič nebude chýbať
Cuketové „cestoviny“ som v zahraničí videla predávať už priamo zabalené. U nás si musíte pomôcť a prístroj, ktorý vám to umožní sa volá špiralizér. Dobre ho poznajú ľudia, ktorí sa venujú raw strave, prípadne vegetariáni, a tuším je na neho aj reklama v teleshoppingu. Je to síce jeden kuchynský geret navyše, ale myslím, že ho v lete vôbec ani len neschováte do skrinky. Existujú všakovaké verzie tejto mašinky, ten môj je obyčajný za cca 30 eur. Samotná výroba cuketových špagiet je jednoduchá a pesto, ak si pomôžte mixérom, ide samo:) Takže recept máte do 15 minút na stole. A okrem cuketových špagiet si viete pripraviť aj mrkvové, tekvicové, zo sladkých zemiakov ale o tom niekedy inokedy.
Cuketové špagety som objavila minulý rok a tak som si ich obľúbila, že sa dostali aj do mojej knihy. S bazalkovým pestom ich jednoducho zbožňujem. Až tak, že som vzala pôvodný recept, čo to som pomenila a plus som k celému receptu pridala krémové avokádo. Oproti pôvodnéhu (rovnako dobrému receptu) som pridala aj paradajky a obľúbený syr halloumi, ktorý je originálne z ovčieho a kozieho mlieka, a môže ho zjesť aj môj bezlaktózový muž (aspoň kúsok teda). Keby ste náhodou nenatrafili na syr holloumi, dajte si k špagetám napríklad mozarellu (ideálne bufallo, ktorá je krásne krémová), prípadne akýkoľvek obľúbený syr.
Na výdatné dve porcie budete potrebovať:
500 g cukety (cca 2 cukety)
1 zrelé avokádo
hrsť čerstvej bazalky + pár lístkov na servírovanie
30 g píniových orieškov
60 ml olivového oleja + 1 PL na panvicu
1 strúčik cesnaku
100 g paradajok
150 g syra holloumi
soľ
čierne korenie
Cuketu prekrojte v polovici a nastrúhajte na špiralizéri. Ak by ste strúhali celú cuketu, môže sa stať, že budete mať špagetu dlhú ako svet:) Preto ich rajdšej prekrojte na dve rovnako dlhé časti.
Vo veľkej panvici rozohrejte 1 PL olivového oleja a na miernom ohni poduste špagety. Chcete aby zmäkli ale nie zhnedli, preto s teplotou radšej opatrne. Občas premiešaje a po cca 3 – 4 minútach máte uvarené.
Avokádo, bazalku, strúčik cesnaku, oriešky a olej rozmixujte. Pesto ochuťte soľou a korením a zmiešajte ho so špagetami.
Nakoniec rozohrejte grilovaciu panvicu a syr, ktorý ste si nakrájali na cca 0,5 cm plátky z oboch strán opečete. Tu sa nemusíte báť, opekajte z prudka.
A aby toho nebolo málo, na špagety s pestom pridajte aj na plátky nakrájané paradajky, urgilovaný syr a na záver ešte raz dobre okoreňte.
A ak máte radi bazalku tak ako ja, špagety nakoniec ozdobte ešte pár lístočkami bazalky. Tak rýchlo ako ste si navarili, špegety aj zjete, verte mi:)
Dobrú chuť!
P.S. krásne tanieriky mám od Chefshop.sk
Monika
Čo si myslíte