Je to už pár dní čo sme sa vrátili z Guatemaly. A ja konečne po dlhej dobe píšem zážitky z ciest. Nikdy mi na to akosi neostáva čas, ale Guatemala bola taká úžasná, že si to zaslúži. S Romanom sme tak trochu gastro cestovatelia, tak sa tu nedozviete detaily z histórie ale mám pre vás kopec tipov, čo v Guatemale vidieť, zažiť a ochutnať. A tiež to, ako sa nám podarilo kúpiť letentky do tejto exotickej destinácie za 150 €.
Väčšina cestovateľov po prílete do Guatemaly ihneď opúšťa hlavné mesto a vyráža do historickej Antigui, ale my sa poznáme. Vždy potrebujeme pár dní, aby sme dospali dlhú cestu, jet leg a tak trochu aby sme sa zorientovali. A presne preto sme Guatmala City nevynechali. Snáď ako každý cestovatelia sme si kúpili sprievodcu Lonely Planet, a prvý krát by som ho najradšej hodila do koša. Lonely Planet vám povie, aká je Guatemala krásna, ale zároveň je všade nebezpečne a prepadnú vás na každom rohu. Tak si viete predstaviť, že keď som prvú noc o druhej v noci počula výbuchy, myslela som si, že začala pouličná vojna. Ehm, bolo úplne inak (išlo o náboženskú procesiu), a od vtedy sme nezažili jednu jedinú situáciu, kedy by sme mali pocit nebezpečenstva. A to aj v noci. Takže netreba sa báť, a ako všade inde, správať sa prirodzene opatrne ako všade inde:)
A čo stojí za to v Guatemala City? Určite sa najprv poriadne prejsť a natrafiť na miestu Tržnicu, ktoré sa po španielsky volá Mercado. Nájdete tam všetko. Od ovocia, zeleniny, domácich potrieb až po oblečenie a miestne vývarovne. Tam sme prvý krát raňajkovali a ochutnali pepián. Jedno z tradičných guatemalských jedál. Okrem toho nás domáci z AirBnB pozvali na večeru a tak sme mali možnosť ochutnať tradičné jedlo a zažiť niečo, čo sa vám v hoteli nestane. Dostali sme tipy z prvej ruky, naozaj sme sa utvrdili, že Guatemala nie je na tom bezpečnostne o nič horšie ako iné mestá vo svete, a tiež sme zistili viac o kultúre a politike:)
Ak by som vám mala poradiť, kde sa v City ubytovať, tak my sme bývali priamo v Zone 1, kde sme boli široko ďaleko jediní turisti. A bolo to super. V byte, ktorý sme si prenajali bolo všetko a všade blízko. Ak chcete viac „európskeho pohodlia“, či už kaviarne, reštaurácie alebo pekáreň, ideálna je Zona 4, ktorá má prezývku Brooklyn Guatemaly. Tu určite nevynechajte PARADIGMA CAFE, kam sme sa radi vracali a káva bola taká dobrá, že sme asi kilo vzali aj domov. Okrem toho je tam bistro LA ESQUINA, kde si môžete dať od tacos, steakov, pizze až po parádne šišky. Všetko pod jednou strechou, s otvorenými oknami a visiacou zeleňou. Milá je aj miestna pekáreň FADO BAKERY, kde sa tiež určite zastavte, a kúpte si chleba. V Guatemale totiž jedia na 99 % iba tortilli. A čerešnička na torte, je za rohom stojaca mini reštaurácia DORA LA TOSTADORA. Šefkuchár Pablo varil donedávna v Noma Mexico, a keď raz ochutnáte jeho fushion tacos, budete chcieť viac a viac. Taký chuťový výbuch, že sme museli ochutnať všetko z mini ponuky, na druhý deň opäť, a nakoniec aj náš posledný deň v Guatemale.
Ďalšou zastávkou bola Antigua. Taká necelá hodinka uberom priamo pred hostel. Antigua je bývalé hlavné mesto obklopené sopkami. V minulosti bolo mesto viac krát zničené zemetraseniami, a tak sa hlavné mesto presunulo. Hoci je Antigua turistická, žije tu stále veľa domácich, a tak je super zmesou tradičnej kultúry s komfortnými reštauráciami, barmi, a mnohými atrakciami. Od výstupov na sopky, po jazdu na koni, či výrobu čokolády až po kávové plantáže.
Je tu niekoľko múzeí, veľa kostolov a krásna vyhliadka. Priamo z izby sme videli hneď tri sopky a jedna práve dymila. Celkom zážitok. A keďže sú tu turisti na každom rohu, treba si trochu vyberať. Ale v podstate sa tu nájde niečo pre každého. Na hlavnom námestí je solídna kaviareň & Café, pekáreň Santa Clara (domáce raňajky a najlepšia škoricová rolka v Antigue), a z reštaurácií nám naviac chutilo Pappy’s BBQ. Za návštevu stojí aj miestne Mercado, kde nie je veľa turistov, a za jedlo spolu s pivom zaplatíte 2 eurá. Určite si kúpte avokádo, mango a všetko, čo si dokáže olúpať.
V Antigue je aj dosť posh reštaurácií s bratislavskými cenami, boli sme v dvoch, ale úprime, doma by sme si uvarili lepšie:) Takže sme radšej jedli tam kde nám to naozaj chutilo. Do Pappy’s sme sa vrátili viac krát, a dokonca sme si nechali zabaliť aj cestu.
Okrem toho je Antigua vhodná aj na nákup suvenírov. Majú ich tu veľký výber, a s cenami sa dá hýbať. Ja som nakúpila miestnu čokoládu, mangový džem a niekoľko kúskov do kuchyne.
Zážitkom bola aj návšteva kávových plantáži. Osobne som si myslela, že uvidíme kopce obrastené kávovníkmi, ale káva bola v podstate všade naokolo. Antigua je totiž v nadmorskej výške 1500 m n.m. a podmienky na pestovanie kávy sú tu ideálne. Nájdete ju len tak rastúcu ako okrasnú rastlinu alebo presne ohradné polia ukryté pod stromami, ktoré zabezpečujú špecifické podmienky pre ideálny rast kávovníku. My sme celkom kávičkári, takže sme nevynechali návštevu farmy, a užili sme si celý proces výsadby, rôznych kávových škôlok až po ochutnanie práve dozrievajúcej kávy.
Z Antiguy sme sa vybrali na jazero Atitlán. A toto miesto bolo balzam pre dušu. Cesta tam bola dramatická, ale stojí to za to. Ubytovali sme sa v mini mestečku Santa Cruz a ten výhľad, čo sme mali z postele bol neskutočný. Priamo na najmodrejšiu hladinu z ktorej sa vynárala sopka. Jazero Atitlán je najhlbšie jazero v Strednej Amerike a je obklopené až troma sopkami. Má približne 130 km2, a hoci sú niektoré miesta na jeho brehoch dostupné aj autom, na väčšinu miest sa dostanete len loďkou. Populárne miesto je San Marcos, dobre bolo aj v Santa Cruz, a ak hľadáte niečo rušnejšie, skúste San Pedro.
A práve v San Pedre sme sa stretli s Anitou, ktorá má vlastnú školu varenia Mayan Kitchen. Tak sme sa konečne dostali aj do kuchyne. Anita je slobodná mamička, ktorá sa sama naučila po anglicky (a išlo jej to veľmi dobre), a len vďaka malému povzbudeniu sa rozhodla otvoriť si vlastnú školu.
Ráno sme sa stretli v prístave, vzala nás na trh, všetko nám vysvetlelila, poukazovala (vyskúšali sme asi 5 druhov banánov), nakúpili sme korenie a išlo sa variť. Z množstva jedál sme si samozrejme vybrali pepián a Roman sa mohol činiť. Krájanie cibule, opekanie zeleniny a korenia, mixovanie a varenie. Okrem pepiánu, ktorý je niečo medzi paprikášom a gulášom, sme si pripravili domáce tortili, guacamole, kde Anita pridáva jednu bylinku, ktorá celé guacamole rozžiari. Ešte vám ju neprezradím, tak si ju môžete tipnúť ale určite bude recept na blogu. K tomu aj tamales (niečo ako kukuričné knedle), a dezert, ktorý bol niečo ako palacinka, ale palacinka to vôbec nebola. Tak či tak, veľmi sme si to užili, a ak vás aspoň trochu baví varenie, toto miesto nesmiete vynechať.
Na jazere je možnosť skúsiť túry, požičať si kajaky alebo si najať sprievodcu ale nám stačilo výjsť si na výlet do susednej dedinky alebo sedieť na terase. Za tých pár dní, nás ten nádherný výhľad neomrzel a dokázali sme tam stráviť hodiny.
Po 4 dňoch v tomto raji sme vedeli, že Vianoce trávime pri mori. To je také moje malé klišé. Kdekoľvek cestujeme, na štedrý deň sa chcem kúpať, opaľovať alebo ležať na pláži. Možno je to trochu zvláštna predstava, ale v ten deň je všade tichšie a všetko je také pokojné. A my sme dostali skvelý tip, ktorý vám dám tiež. Paredon surf house. Keď sme po 3 hodinách vystúpili v tomto tropickom raji tesne pred západom slnka, myslela som, že sa už od tiaľ nevrátime. Všetko bolo perfektné, hoci Roman na jeden večer schytal vysoké horúčky, do rána ho všetko prešlo, a my sme si mohli vychutnať všetko, čo toto miesto ponúkalo. Od pokojných raňajok, ležania v sieti, až po nekonečné prechádzky na pláži, a spoločné večere. A samozrejme surfovanie.
Ak hľadáte kľud, aj ten nočný, toto je to pravé miesto. Strávili sme ešte nejaký čas v Antigue a pár dní naspäť v City, urobiť ešte posledné nákupy (doniesli sme asi milión pálivých omáčok) a užiť si podlednú večeru v našej obľúbenej reštike, Dora La Tostadora. Fakt tam musíe ísť ak budete v okolí, stojí za to.
A ak ste sa dočítali až sem, pripájam aj pár faktov a cestovateľských tipov:
–> Super lacné letenky sme našli na tejto stránke –> a za 150 € vo vianočnom termíne sme váhali asi tak 2 minúty. Mám nastevený email alert z európy a každý deň pozriem, či nie je nejaká zaujímavá ponuka. Potom už len stačí rýchlo zareagovať a letíte. Do Guatemaly sme leteli z Amsterdamu spoločnosťou AeroMexico, a hoci to podľa recenzií nevyzeralo dobre, sedeli sme úplne novom Dreamlineri a všetko v poriadku. A dokonale nám vyšiel aj ďalší cestovateľský trik. Pri on line checkine som nám zamenila miesta, tak aby sme sedeli čo možno najviac vzadu (nie úplne –> prečo si pozrite na tejto stránke ), a tak aby bolo medzi nami voľné miesto. Ak nie je let vybookovaný, je dosť veľká šanca, že sedadlo medzi vami zostane voľné. A to je pri 12 hodinovom lete na nezaplatenie. Cestou spať sme to vyskúšali znova, a opäť to fungovalo, až tak, že sme mali každý 3 sedadlá len pre seba:) Jupí:)
–> Ak nechcete v strednej amerike prvý den chaosiť, kúpte si na letisku alebo kdekoľvek inde adaptér aby ste si mohli nabiť mobil, baterku a vôbec.
–> Na mieste si kúpte sim kartu, za roaming a dáta by ste sa inak nedoplatili.
–> V rámci Guatemala City a Antigui sa viete pohybovať pomocou Uberu – skvelá a super lacná vec.
–> Inak dobre fungujú shuttle autobusy, vyhlásené chichen busy sme nemali odvahu vyskúšať:)
–> Na Atitláne sa chodí loďkou, stačí čakať na peróne, vedieť kam idete a do 5 minút určite príde loď, ktorá pôjde vašim smerom
–> Pite iba fľaškovú vodu.
A na záver asi to najdôležitejšie —> naučte sa pár základných viet po španielsky:) a užite si cestovanie.
A ak by ste sa chceli na čokoľvek opýtať ohľadom cesty, tipov na ubytko či reštiku, dajte vedieť:) V tento rok máme v pláne ešte jednu zaujímavú destináciu, a možno sa niekde vo svete raz stretneme:)
Monika
Martina
7 januára, 2018Uzasneee fotky a nepochybne aj zazitky :) ❤
LaPetit
7 januára, 2018Ďakujem <3, áno, zážitky super:)
Veronika
7 januára, 2018Ahoj, krasne! Guatemala je jednym z mojich cielov. Kde si, prosim ta, nasla take super letenky? :)
LaPetit
7 januára, 2018Veronika, bola to akcia, ale letenky všeobecne hľadám tuto: http://bit.ly/2D0j5eu