Niekedy veľmi dlho premýšľam, aký recept by som dala na blog. A niekedy premýšľam tak dlho, že mi vlastne nič nenapadne:) A potom z ničoho nič je to tam. Nápad, myšlienka, suroviny v chladničke, a už to ide. A tak to bolo aj s hummusom. A aby som ho trochu ovláštnila, použila som pečenú cviklu. Verím, že ju máte rovnako radi ako ja.
Asi nie som jediná, čo nemá dostatok inšpirácie, že? Hoci som si celý december odkladala zaujímavé články a recepty, akosi ma nič tak strašne nenadchlo. A možno to bolo aj tým, že od kedy sme sa vrátili som bola neustále chorá. Jet leg, zmena počasia, a stále vyšší vek:) sa mi odvďačili, a ja som sa asi najprv musela poriadne pozbierať a načerpať sily. Klasicky by som veľmi rada jedla o mnoho viac zeleniny, viac športovala a tak som zatiaľ (pokiaľ nebudem na 100 % ok a aspoň týždeň po antibiotikách) pustila do tej zeleniny. Konkrétne do cvikle. Tá je pre mňa zeleninou číslo 1, spolu s kelom:) Je super lacná, všade jej je dostatok, a dá sa z nej vykúzliť naozaj všetko. Od brownies, pesta, rizota až po tento hummus.
Cvikla mi chutí najlepšie ak sa dobre upečie. Preto som tento dôležitý krok nevynechala ani teraz. Dodá totiž hummusu veľmi príjmenú, skoro až smokey chuť. Takže ak sa neponáhľate, tento krok pri príprave určite nevynechajte.
Na 4 – 6 porcií (na večeru ale aj do práce pre dvoch) si pripravte:
2 konzervy cíceru
800 g cvikle
2 PL tahini (sezamová pasta)
4 PL olivového oleja
3/4 ČL sušeného cesnaku
šťava z 2 citrónov
1 PL rímskej rasce
soľ
čierne korenie
na ozdobu a podávanie môžete použiť:
trochu bazalkového pesta – moje guilty plesure
čierny sezam
žeruchu
na tenko nakrájanú cviklu
A keď si chcete urobiť parádny chlebík, pridajte aj jedno avokádo. Svieža chuť avokáda krásne doplní zemitosť hummusu, a avokáda niekdy nie je dosť.
Postup:
- Cviklu umyte, ak je to potrebné aj ošúpte a nakrájajte na malé kúsky. Čím budú menšie tým skôr sa cvikla upečie.
- Kúsky cvikly rozprestrite na plech, polejte 2 PL oleja, posypete rímskou rascou a dobre osoľte a okoreňte.
- Pečte vo vyhriatej rúre na 220 stupňov približne 40 – 45 minút. Záleží od veľkosti kúskov cvikly.
- Do väčšej misky dajte scedený cícer (trochu tekutiny si nechajte bokom), pridajte sušený cesnak, citrónovú šťavu, 2 PL olivového oleja a upečenú cviklu.
- Ponorným mixérom rozmixujte, kým sa všetko nespojí. Ak to ide veľmi ťažko, pridajte trochu odloženého nálevu.
- Ochutnajte, a pridajte podľa chuti soľ a korenie.
Najradšej podávam hummus vo veľkej miske, z ktorej si každý môže vziať koľko chce. Hummus ešte zalejem trochou olivového oleja (asi tušíte, že myslím extra virgin), posypem trochou žeruchy a čiernym sezamom, aby tam niečo chrumkalo. A extra chuť pridá aj lyžica bazalkového pesta. To dodá sviežosť, a hoci je to už celkom veľké kombinovanie chutí, a blízkovýchodnej a talianskej kuchyne, vyskúšajte to:) Ja som veľký bazalkoholik, a extra slanosť a sviežosť hummusu len prospeje. Na ozdobu som pridala ešte pár plátkov cvikle – tú mám paradoxne z našej záhrady. Prežila tam tých pár mrazivých dní, ale pri teplotách 10 stupňov vyhnala nové listy, a inak je to úplne v poriadku.
A ak si môžem vybrať, tak klasický humus mám najradšej so surovou mrkvou ale tento cviklový mi chutí najviac s uhorkou. Tá dodáva sviežosť, chrumkavosť a snáď aj nejaké vitamíny. Okrem toho je tento hummus v podstate aj skvelá nátierka. Stačí ho dať na hrianku (chlieb sa tak rýchlo nepremočí) a dozdobiť avokádom. To som milovala aj pred Guatemalov, ale tam som sa stala doslova závislou:) Tak ho vyskúšajte, a dajte mi vedieť, či vám chutilo.
Monika
Čo si myslíte