Na skúšanie a testovanie tohto receptu som sa veľmi tešila. Budha misky, resp. ich všetky možné varianty som jedla v zahraničí kade tade, a vždy som si jednu túžila urobiť aj doma. Prvú spomienku nám asi tak 7 rokov dozadu, kedy sme boli s kamoškami na výlete v Brightone, a objavili sme malé bistro, kde vo výklade boli misy plné šalátov, strukovín, zeleniny a všetkého možného aj nemožného.
Od kedy som ochutnala podobné jedlá v Londýne, Amsterdame ale aj v Paríži či New Yorku, nemohla som ne prestať myslieť. A čo to tá budha miska vôbec je? Čítala som všeličo, od príbehu ako chodil budha s miskou, kam mu ľudia dávali ryžu, až po to, že je to jedlo, kde máte zo všetkého niečo. A zväčša niečo zdravé a farebné. Takže neexistuje jeden jediný recept, a každý si do svojej misky môže dať čo chce.
Ja ich mám rada preto, že si ich môžem vyskladať surovinami, ktoré mám rada, a hlavne, že zužitkujem zvyšky jedál a surovín, ktoré by inak možno skončili v koši. Je to jedno z jedál, ktoré mi zbytočne nezaťaží trávenie, zvýšim si svoj príjem 5 a day zeleniny bez toho aby som sa premáhala, a nie je nič lepšie ako si s plnou miskou sadnúť večer na gauč, a vychutnať si každé sústo. Pre mňa dokonalé comfort food.
A čo budete potrebovať? Na dve takéto veľké misky si pripravte:
200 g šošovice beluga
1 menšiu šalotka
30 g kvalitnej slaniny
1/3 ČL korenia garam masala
200 g lahôdkového tofu
150 g červenej kapusty
šťavu z 1 citrónu
200 g karfiolu
3-4 PL olivového oleja
1/4 šalátovej uhorky
4 PL slnečnicových semiačok
2 PL bazalkového pesta
soľ
čierne korenie
žeruchu a čierny sezam na posypanie
Príprava je trochu viac multitaskingová, ale verím, že vás neodradí. Naozaj to stojí za to. A hlavne, ak ochutnáte belugu podľa tohto receptu tak si ju budete variť aj z dvojnásobnej dávky. Mňa k miske rozhýbal hummus z prečenej cvikly, ktorého mi po príprave receptu zostalo viac než dosť, a chcela som mu dať druhý dych. Takže pokojne použite aj kupovaný hummus, strukoviny pripravené v pare, a polovicu práce máte ušetrenú.
Postup:
- Slaninu a šalotku nakrájajte na drobno. Dajte do hrnca a jemne restujte, kým sa slanina nevypečie. Pridajte korenie garam masala a asi 1 minútu restujte, kým sa korenie nerozvoní.
- Pridajte šošovicu beluga a zalejte ju vodou cca 1 – 2 cm nad šošovicu. Jemne osoľte (slanina už obsahuje soľ), a dajte variť na mierny oheň a prikryte pokrievkou.
- Šosovicu varte cca 30 – 45 minút. Je uvarená ak je mäkká, ale nie mazľavá. Ak vám v hrnci zostane trochu vody, zlejte ju.
- Červenú kapustu nakrájajte na tenké prúžky, dajte do misky, a zalejte citrónovou šťavou a jemne osoľte. Nechajte pár minút postáť, kým jemne nezmäkne.
- Karfiol nakrájajte na menšie kúsky a dajte variť do osolenej vody. Keď je karfiol mäkký, ale stále chrumkavý, sceďte ho a papierovou útierkou osušte.
- V miske zmiešajte 2 PL oleja s korením tandoori kari, a karfiol v tejto zmesi poriadne obaľte, a nechajte 5 minút postáť.
- Tofu si nakrájate na kocky a sprudka opečete na panvici s trochou oleja. Opečené tofu dajte bokom a udržiavajte ho v teple.
- Do tej istej panvice potom dajte karfiol a tiež ho sprudku opečte. Keď je opečený, dajte ho bokom a tiež udržujte v teple.
- Ako posledné dajte do panvice slnečnicové semiačka a zvyšok oleja a jemne ich opečete.
- Uhorku umyte, nakrájajte na tenké kolieska a pustite sa do skladania misky.
To ako si misku naskladáte je už na vás, ale ja mám rada kôpky. Takže zvyčajne začnem so šošovicou, potom pridám karfiol, kapustu, tofu, hummus, uhorku a nakoniec pridám sezan, opečenú slnečnicu, žeruchu a trochu bazalkového pesta. A najradšej mám, keď si s každou lyžicou môžem nabrať inú kombináciu. A vždy niečo chrumká, škrípe ale zároveň je jemné a ani sa nenazdám, a miska je fuč.
Takto pripravené jedlo je aj super food na cesty, do práce alebo na druhý deň. A ak náhodou práve doma niečo nemáte, môžete improvizovať. Zostala vám quinoa, bulgur alebo kus-kus? Sem s ním. Alebo klasika kúsok z nedeľného kuriatka, šup tam. Jedna smutná mrkva v chladničke, naložte ju ako kapustu. A keby som mala doma aj avokádo, hneď ho tam dám.
Po tejto miske sme boli obaja najedení do sýtosti a pritom som ani nevedela, že som niečo jedla. S pridúbajúcimi rokmi som stále viac citlivá na to, čo zjem, a už to dávno nie je také bezproblémové ako kedysi. Úvana, zlé stravovanie, či nebodaj catering v práci je pre mňa občas náročný a necítim sa dobre. Domáce varenie často jediný spôsob ako sa dobre najesť a pri tom nemať žiadne problémy.
Viem, že vás bavia viac sladké recepty, ale o túto možno trochu náročnešiu budha misku som sa s vami musela podeliť. Áno, nie je hotová za 5 minút, ani nie je zo 4 surovín. Ale toto je presne ten typ jedla, ktoré vám urobí dobre, a ja dúfam, že bude u nás na stole omnoho častejšie. Rada by som vyskúšala ako je to napríklad so zamrazením uvarenej belugy a iných obilnín. A ak v tom budem úspešná (alebo ani nie) dám vám vedieť. A spolu si to nejak uľahčíme:)
Dobrú chuť!
Monika
Čo si myslíte