Tento jednoduchý recept mi napadol, keď som mala doma dve kilá čerstvých malín. Tie zo záhrady sú už po sezóne, ale veľmi ma teší, že existuje mnoho fariem a pestovateľov, kde sa dá toto šťavnaté ovocie objednať. Maliny som jedla len tak samé, ale chcela vyskúšať aj niečo na raňajky. A tak vznikol tento „recept“. Recept je v uvodzovkách, pretože som v podstate len zmiešala maliny s jogurtom, pridala chia semiačka a bolo:) Teda skoro.
Na ľahký raňajkový chia puding viete použiť akékoľvek bobuľové ovocie, a je len na vás, či na jeho prípravu použijete jogurt alebo kokosové mlieko. U nás boli dve verzie, jedna s klasickým smotanovým jogurtom a druhá s kokosovým jogurtom. S jogurtami som sa na dlhý čas rozkamarátila a roky som ich nejedla. Teraz som si povedala, že kvalitný biely jogurt skúsim opäť zaradiť do jedálnička a pre muža, kvôli jeho laktózovej intolerancii, som zvolila ten kokosový. Stojí celý majland, ale je fakt dobrý:) Ak vám neprekáža silne kokosová chuť kokosového mlieka, môžete použiť aj ten. Ja som chcela len ochutiť čistý jogurt a pridať trochu proteinov a nie naopak.
A čo budete potrebovať? Na dva porcie si prichystajte:
2 obľúbené biele jogurty
za hrsť malín (ich množstvo je na vás, čím viac ich použijete, tým intenzívnejšia bude chuť)
2 PL chia semiačok
maliny a lupienky ruží na ozdobu
Postup:
- Maliny rozmixujte spolu s jogurtom.
- Pridajte chia semiačka, dobre premišajte a nechajte aspoň 30 minút postáť.
- Pred podávaním ešte raz premiešajte, ozdobte čerstvými malinami a posypte lupienkami ruží.
Jogurt môžete zamiešať aj deň vopred, nechať prenocovať v chladničke a vziať sebou do práce. A tak to mám najradšej, večer premiešam a ráno akoby som našla.
A dostala som aj pár otázok ohľadom lupienkov ruží, ktoré som vám ukazovala na instagrame. Používam ich na dozdobenie dezertov či koláčov a tento rok som si ich vysušila sama. Na záhrade máme ruže, ktoré nehnojíme ani nijak chemicky neošetrujeme, takže sú ideálne na moje dekorovanie. Lupienky som nazbierala, jemne prebrala, aby tam nebol žiadne špinky či hmyz a potom som ich pri teplote 50 stupňov dala sušiť. Po pár hodinách bolo hotovo a ja mám zásobu na celý rok. Čo je však dôležíté je, aby boli lupienky dobre uskladnené, ideálne vo vzduchotesnej nádobe. Tie moje sú z kolekcia Ikea 365+, ku ktorým teraz kúpite krásne bambusové vrchnáky. Dobre tesnia, vydržia aj vyššiu teplotu, takže na ne môžete položiť horúce veci a sklenenú nádobu môžete ich použiť aj v rúre. No nie sú krásne?
Tak dobrú chuť v týchto horúcich letných dňoch, a dajte mi vedieť, či vám chutilo:)
Monika
Čo si myslíte