Tento džem je tak trochu malý zázrak. Nestáva sa totiž často aby som sa dostala k takému veľkému množstvu malín, a aby vyšlo aj na 6 pohárov džemu, malinový sorbet, a k tomu plný mrazák. Ale to, čo nám príproda tento rok vzala na čerešniach, vrátila nám v malinách. Okolo malín na záhrade chodím už nejaký ten rok. Prvý som pozorovala, čo všetko sa v záhrade nachádza, druhý som už vedela, že treba naozaj poctivo polievať, a až tento tretí (a najmä daždivý máj) nám ukázal, čoho sú tie rastliny schopné. Ale ani plná úroda zo záhrady, ktorú odhadujem na 2 -3 kilá nebola dosť. Zvyšným skoro 11 kg som kúpila a úprimne je to veľká rarita. V noci som na dvoch portáloch hľadala, či niekto nepredáva maliny a mala som šťastie, a hneď ráno zavolala ako prvá. Bum, o pár hodín som už sedela v aute a viezla si domov 3 bedničky týchto úžasných plodov.
Najprv sme ich jedli priehšťami, potom som ich vytriedila – tie krásne nechala pekne bokom na fotenie a jedenie, a tie ktoré sa stihli pomačkať išli na džem, pyré a sorbet. Minulý rok som robila malinový džem bez semiačok, na blogu nájdete aj moju verziu malinového mojito džemu, takže do tretice som vyskúšala džem aj so semiačkami.
Ako metódu som použila džem len s cukrom. Polovicu malín som uvarila hneď, druhú som nechala s cukrom macerovať v chladničke, a ak by som si mala nabudúce vybrať, tá macerácia má niečo do seba. Chuť malín je potom výraznejšia a prenikavejšia. Takže ak máte čas, resp. sa vám nechce maliny hneď spracovať, určite to vyskúšajte.
Na cca 2 l džemu, čo sa rovná 8 x 250 ml pohárik budete potrebovať:
2 kg malín
0,8 kg cukru
2 ČL kyseliny citrónovej
A to je všetko. Toho cukru je tam pod 50 %, čo síce môže skrátiť trvanlivosť džemu, ale na druhej strane, verte mi, že toto nie je džem, ktorý by ste ešte o rok mali núdzu otvoriť, a ak máte také sladké maliny ako ja, úplne to stačí. Ak chcete mať istotu, že džem vydrží rok v špajzi, pokojne pridajte toho cukru 1 kilo.
Postup:
- Maliny jemne umyte, a nechajte odkvapkať. Ak máte pociť, že sú veľmi mokré, môžete ich jemne osušiť papierovou útierkou.
- Dajte ich do veľkej misy alebo pohára, zasypte cukrom a odložte aspoň na 24 hodín do chladničky.
- Potom maliny dopre premiešajte a po častiach dajte variť. Ja používam liatinový hrniec, kde som dala polovicu malín, dobre premiešala a varila som ich približne 30 – 45 minút.
- Ak sa vám vytvorí trochu peny ako mne, nechajte džem 5 minút vypnutý postáť, pridajte kyselinu citrónovú a pena úplne zmizne.
- Horúci džem naplňte do vysterilizovaných pohárov, otočte viečkom dole a nechajte úplne vychladnúť.
- Tak isto postupujte aj so zvyšnými malinami.
Džem varím po častiach preto, že sa tak rýchlejšie odparí voda. Ak by som varila džem naraz, trvalo by to dlhšie. Navyše ak varíte džem v liatinovom hrnci, nemusíte ho tak často miešať. Tam sa mi naozaj nikdy nič nepripálilo. Má totiž úžasnú tepelnú vodivosť. Znie to ako reklama, ale ak by som si mala domov kúpiť jeden jediný poriadny hrniec, určite by som siahla po liatine. Je síce drahá, ale ten hrniec s vami zostarne:)
Takže, u nás je načatý už druhý pohárik a obávam sa či tie ostatné prežijú leto:) A teraz ešte otázka, kde zohnať také veľké množstvo malín. Na trhu sa to väčšinou neoplatí, plus zväčša majú predajcovia len zo dve misky. Na trhovisku v Piešťanoch bola cena okolo 5 € za 1/2 kila, no mne sa podarili kúpiť za cca 4,5 €/ kilo. Za 11 kíl je celkom suma, ale v podstate je to jedna priemerná večera pre dvoch v Bratislave:) Takže ak chcete nájsť dobrý deal, sledujete potrály ako farmička.sk, či bazoš. No a super správa je, že existujú aj malinové sady. O jednom viem pri Nitre (jahodysamozber.sk) a potom Malinový sad v Martine. Keď budete sledovať tieto stránky, verím, že aj vám sa ujde poriadna malinová nádielka.
Tak dobrú chuť a dajte viedieť, či ste džem vyskúšali!
Monika
Čo si myslíte