Vážne. Nikdy som si nemyslela, že sa mi podarí vyrobiť tak rýchlo domáci, poctivý džem. Varenie džemu je tak trochu dlhý proces, hlavne ak nepridávate želírovací cukor, ktorý to celé urýchľuje. Ja som ho vyskúšala raz a nebolo to ono. Taká zvláštna chuť, gélová konzistencia a kopec éčok. Tak som zvykla variť džemy dlhšie, pomaly, a za častého miešania. Teraz som však vyskúšala pridať prírodný pektín a ajhľa džem bol hotový do 15 minút bez kompromisov na chuti, konzistencii alebo kvalite.
Na višňový džem sa každý rok teším. Višne musím kupovať a úprimne, je to tak trochu babračka ale tento džem mám asi najradšej. Je príjemne kyslý a pritom sladký. A s celými kúskami višní. Tak je to najlepšie. Varenie džemu je u nás doma akýsi rituál. Ovocie nezaváram, nemám z toho také potešenie, ako keď ráno urobím palacinky, natriem si vianočku alebo upečiem wafle. S domácim džemom sú totiž raňajky akési slávnostnejšie.
A keď som konečne vyskúšala uvariť džem s pektínom, zistila som, že nad hrncom nemusím stáť dve hodiny. Stačí naozaj iba 15 minút varenia. Pri prvom pokuse som na to veru nebola pripravená a vôbec som ani nestihla vysterilizovať poháre, a po ruke som nemala ani lievik a poriadne umyté poháre. Celé zle:) Druhý pokus už bol koordinovanejší a všetko klaplo ako malo.
Prvý krát som použila na džem namiesto cukru med. Suseda máme včelára, tak sme zásobený medom za dedinskú cenu. Agátový med je v džeme jemne cítiť a funguje rovnako ako cukor. Samozrejme nie je to nutnosť, a môžete použiť aj klasický cukor v rovnakom množstve.
Pri višňovom džeme je potrebné ovocie odôstkovať a je to trochu práce:) To vám nebudem klamať, ale mám doma taký malý plastový odkôstkovač (stál tuším 3,90 €) a pekne, za cca 20 minút boli višne odkôstkované.
Odkôstkované višne môžete nechať noc pred tým macerovať ale nemusíte. Ja som ich zaliala medom a dala do komory. Ale robila som to skôr z obavy, že by višne mohli začať plesnivieť, pretože boli úplne zrelé a trebalo ich hneď spracovať. Tento krok môžete kľudne vynechať. Hoci to má svoje výhody.
Na cca 6 – 7 pohárikov budete potrebovať:
3 kg višní (po vykôstkovanívám zostane cca 2,75 kg)
1 kg agátového medu
175 g kryštálového cukru
27,5 g pektínu (kúpite <tu>)
šťavu z dvoch citrónov
Varenie džemu je naozaj rýchle, tak si pripravte poháre a všetko čo budete potrebovať. Do chladničky dajte tanierik na skúšku džemu, pripravte si čistú utierku, kliešte a nezabudnite vysterilizovať aj vrchnáky). Pridaním pektínu, ktorý je úplne prírodný a bez akýchkoľvek konzervačných látok, totiž skrátite varenie džemu aj o polhodinu. A ak nemáte dostatočne veľký hrniec, môžete džem variť aj na dva krát, len všetky suroviny rozdeľte na polovicu.
Postup:
- Višne odkôstkujte, zalejte medom a jemne rukami pomačkajte. Ak ste tento krok urobili deň vopred, višne pustia viac šťavy. Počas mačkania vyberte ešte kôstky, na ktoré môžete ešte natrafiť.
- Ovocie dajte do veľkého hrnca, a na najväčšom plameni varte približne 5 minút. Ovocie by malo pustiť šťavu a začať bublať.
- V miske zmiešajte cukor s pektínom a pridajte ho do džemu. Dobre premiešajte a varte ďalším 5 minút.
- Potom pridajte citrónovú šťavu a varte posledných 5 minút.
- Za tento čas by mal pektím začať dokonale fungovať a džem by mal zhustnúť. Ak si nie ste istý, urobte si test hustoty na tanieriku z chladničky. Džem by mal vytvoriť súvislu hustejšiu hmotu. Ak je džem príliš tekutý varte ešte chvíľočku.
- Horúci džem prelejte do pohárov, zatvorte viečkom, otočte dole a nechajte vychladnúť.
Ak vám nevyjde džem do posledného pohára, dajte si ho priamo do misky a rovno ochutnajte:) Sama som bola prekvapená, že džem bol fakt expresný a bez tej čudnej gélovej chuti. Len čistá chuť višní a medu. Navyše bez éčok a iných konzervantov len s použitím slovenského medu a citrónovej šťavy.
A čo vy už ste skúšali džem s pridaním pektínu?
Monika
Nikoleta
11 júna, 2020Prosim vas, urobila som dzem podla vasho receptu, jedine som nedala pektin ale gelfix 30g a je dost riedky a je v nom citit takmer iba med co odporucate? Prevarit znova a este jeden gelfix? Pridat este visne? Dakujem
LaPetit
11 júna, 2020Nikoleta, tak ten gelfix, nie je to isté ako pektín, preto to asi nezafungovalo. Pozrite si popis ku gelfixu, ako sa má používať, lebo môže byť rozdiel v tom ako a kedy pridať cukor resp. med. Rozmýšľam, čo by som vám poradila, ale teda skontrolujte ten postup podľa návodu na gelfixe a keď ešte bude znieť trochu logicky, že ho pridáte viac, tak pridajte. Ak nie, tak džem ešte varte, kým sa neodparí voda a sám nezhustne. Viac vám asi nepomôžem:)
Henrieta
29 júna, 2020Ja som prave dokoncila ,je mega presne pektin z,citrusov som kupila aj,u mas v jednote robila som,presne podla postupu a je uzasny !dakujem,za inspiraciu.
Stano Stratený
12 novembra, 202140 rokov zaváram džemy a 40 rokov používam pektín. Keď čítam mnohé recepty, ako 2 hodiny varia džem a potom otáčajú poháriky a prikrývajú dekou, ostáva mi rozum stáť. To už nie je džem ale masa niečoho sladkého.
Preto konečne vítam jeden rozumný recept s krátkym varením a použitím pektínu.
Ale… Pektín sa používa ináč, ako sa tu uvádza. Odvážime cukor podľa hmotnosti ovocia a odvážime takto aj pektín. Do pektínu pridáme z odváženého cukru cca dvojnásobné množstvo (vzhľadom na pektín) a dobre premiešame. Pektín s cukrom pridáme k ovociu kým je ešte chladné a dobre premiešame. Význam toho spočíva v tom, že pektín takto nevytvára hrudky. Ak pridáme pektín do horúceho ovocia, tak hrudkuje… Zvyšný cukor pridáme až krátko pred zovretím a zmes krátko povaríme.
Džem lejeme do pohárov predhriatych na cca 90 stupňov, ihneď zatvárame a umiestnime na podlahu, kde je chladnejšie. Môžeme ich prikryť mokrým uterákom namočeným do studenej vody. Žiadne otáčanie, žiadne prikrývanie dekou, v ktorej je prach a baktérie. To robili naše babičky, ktoré mali prastaré poznatky o zaváraní… Dôsledkom rýchleho vychladenia sa v pohároch vytvorí podtlak a „pricucne“ viečka k poháru. Navyše – viečko potom nie je zababrané od džemu.