Tento recept asi netrhne rekord v počte klikov, ale mňa vždy zachráni keď zaručene nič doma nie je. Myslím v chladničke či v špajze. Ale tých pár surovín, ktoré sú potrebné na prípravu granadíru, tie mám vždy v zálohe. A tak 2 x do mesiaca ma vždy zachránia a aj si pochutnáme. Tak som si povedala, že recept patrí aj na blog, keď je u nás taká stálica.
Ako pri každom recepte aj tu platí, že kvalita surovín sa odrazí na chuti. Preto si dávam záležať na použitej a správne uvarenej cestovine. Lebo vertme mi, nikto nechce jesť fliačky rozvarené na kašu tak ako to s obľubou robili v školskej jedálni.
Jedinečnú chuť dodá granadíru aj kvalitná slaninka, dobrá bravčová masť a ja na záver pridávam aj maldon soľ. Tiež nedám dopustiť na kvalitné a čerstvé čierne korenie. Pretože práve pri týchto jednoduchých jedlách sa vám to najviac odvďačí.
Ak preferuje vegeteriánsku verziu bez masti či slaninky, odporúčam použiť aspoň údenú papriku, ktorá dodá granadíru tú správnu jemne zaúdenú chuť.
Ak robím granadír napríklad aj pre Romi, tak všetko solím až na záver a samostane jej podusím trochu nastrúhanej cukety či mrkvy. Potom všetko zamiešam a je to jedno z mála jedál, kde si pýta dupľu.
Okrem toho granadír chutí super aj na druhý deň. Viem, že toto ani nie je všetkým po chuti ale ja práve takéto recepty vyhľadávam. Uvarím na večeru a na druhý deň, akoby som našla. Odpadne hodina varenia a môžem ísť s Romi na dlhšie von alebo naložiť umývačku riadu.
Navyše uvariť granadír je veľmi jednoduché. Len to chce trochu timemanagementu. Ja začínam tým, že ošúpem zemiaky, nakrájam ich na malé kocky a dám variť. Medzitým si postavím hrniec s vodou na cestoviny a nakoniec keď sa varia aj tie pustím sa do cibuľového základu. Na masti spením najprv slaninku, potom pridám cibuľu a restujem ju kým nie krásne sklovitá. Pozor nie hnedá. Potom pridám papriku, premiešam asi tak minútku a odstavím. No a potom už stačí pridať len zemiaky, pekne popučiť a nakoniec pridám aj cestovinu. A na tanieri ešte pekne všetko osolím a okorením.
Možno vám niekomu na fotke chýba aj obligatórna kyslá uhorka, ktorá neodmysliteľne patrí k tomuto jedlu. Často si ju ku granadíru dám aj ja, ale nie vždy. Takže je to na vás, či si bez nej granadír neviete predstaviť alebo ho máte radi aj bez. U nás je to 50:50. Tak nejdem vás už napínať, nižšie nájdete môj recept.
PrintGranadír
- Čas prípravy: 40 minút
- Počet porcií: 4–6 1x
Description
Jednoduché, rýchle, lacné a pritom vynikajúce jedlo.
Suroviny
600 g zemiakov, ideálne varný typ A
1 stredne veľká cibuľa
1–2 PL masti (prípadne repkového oleja)
20 g prerastenej slaninky
1 ČL mletej sladkej papriky
150 g cestovín – fliačky alebo štvorčeky
soľ, čierne korenie
kyslé uhorky na podávanie
Postup
Zemiaky ošúpte, nakrájajte na menšie kocky a dajte variť do osolenej vody, kým nebudú mäkké.
Medzitým, ako sa varia zemiaky postavte vodu na cestoviny a uvarte ich podľa návodu, ideálne o minútku kratšie ako sa píše na obale.
Nakoniec vo väčšom hrnci na miernom plameni rozohrejte masť, pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a na kocky nakrájanú slaninu. Opekajte pokiaľ nie je cibuľa krásne do sklovita ale nie hnedá a slanina akurát vypečená. Potom pridajte sladkú papriku, dobre premiešajte a približne 1 minútu restujte. Ak by ste miešali dlhšie paprika by mohla zhorknúť.
Hrniec odstavte a do takto pripraveného základu pridajte uvarené a scedené zemiaky a zľahka ich popučte. Nakoniec pridajte aj cestoviny a tie už len pomocou lyžice alebo varešky premiašajte nech sa zbytočne nepotrhajú.
Nakoniec ochutnajte a granadír prípadne dosoľte.
Poznámky
Granadír môžete podávať s kyslou uhorkou, uhorkovým šalátom ale aj čerstvými bylinkami. Čo vám najviac vyhovuje. Ja ho vždy dochutím aj čerstvý čiernym korením.
- Čas prípravy: 15
- Čas varenia: 25
- Kategória: Tradičné recepty
- Spôsob prípravy : varenie
- Druh kuchyne: Tradičná
Júlia
2 júna, 2023Výborný recept presne takto to robím aj ja