EDIT: Pôvodný recept je dva roky starý, ale je taký dobrý, že ho od vtedy pečiem každý rok. Je dokonca taký parádny, že sa ako jeden z mála dostal aj do mojej knihy. A verte mi, že potom ako ho vyskúšate, iný už variť nebudete. Na príprave sa nič nezmenilo, ale na čo si dávajte pozor je, aby boli slivky poriadne dozreté a mäkké. Keď budú tvrdé a vnútri zelené, lekvár z nich neurobíte. Takže som posledný týždeň zháňala presne takéto mäkké slivky, a našťastie som na ne na trhu v Piešťanoch narazila. Odniesť 5 kíl nebola brnkačka, ale veď preto máme doma silnejšie polovičky, že:) Okrem toho som sa tento rok trochu osmelila a vyskúšala som pridať škoricu a teraz ma nezabite, klasickú rum. Jeho vôňa sa mi totiž spája s detstvom. Vonia presne ako rumový sirup do čaju, ktorý zvykla používať moja babka, a ja som ho milovala. Takže ak som vás aspoň trochu nadchla, čítajte ďalej:) Je celkom milé čítať si 2 roky starý článok a smiať sa, čo ma vtedy trápilo a o všetko som chcela urobiť:)
A ak si chcete recept pozrieť jeho video podobu nájdete tu –> VIDEO RECEPT NA PEČENÝ SLIVKOVÝ LEKVÁR BEZ CUKRU
Ani neviem ako, ale polovica leta ubehla ako voda, a mne v poličke pribudlo celkom dosť džemov:) Skúšala som jahodový s rebarborou, klasický marhuľový či ríbezľový a super vyšiel aj malinový s chia semiačkami. Takto džemovať som vôbec neplánovala, skôr som sa na začiatku leta tešila na slivky. V hlave totiž nosím recept na mkrvánky – jemné pečivo z mrkvy, možno mandľovej múky plnené lahodný slivkovým džemom. A konečne ho môžem zrealizovať:)
Receptov na pečený slivkový džem je celkom dosť a všetky sú viac menej rovnaké. Slivky najprv macerovať s cukrom a potom dlho a pomaly piecť resp. variť a variť. Môj recept nie je nijako odlišný až na to, že som nepridala žiadny cukor. Načo. Slivky sú dosť sladké a polhodinka pečenia naviac vás nezabije.
Ak ste už niekedy slivkový lekvár skúšali viete, že to nie je záležitosť na hodinu. Skôr si jeho varenie naplánujte ak viete, že budete aspoň pol dňa doma. A ak chcete aby sa vám námaha vyplatila, z menej ako 5 kg sliviek lekvár ani neskúšajte:) Teda môžete ale tie tri poháriky miniete skôr ako začne zo stromov padať lístie.
Na cca 6 pohárikov lekváru (ja som mala 225 ml) potrebujete len 5 kíl zrelých sliviek. Nič viac. Ak chcete môžete na zvýraznenie chute pridať koňak, rum, škoricu a zvykne sa pridávať aj trochu octu. Ja som zástancom čistých chutí a zvlášť pri džemoch, takže ak máte radi trochu exotiky, kľudne sa pusťte do experimentovania. EDIT – ehm, tak už ja som to vyskúšala s tým rumom a škoricou a je to dobre:) Takže ak si chcete lekvár ochutiť na 5 kg sliviek pridajte:
3 čajové lyžičky mletej škorice
2 panáky rumu
Slivky odkôstkujte, nakrájate na menšie kúsky a ak to urobíte večer, do rána pustia šťavu, ale nemusíte. Potom slivky postupne rozmixujte alebo jednoducho ručne pomačkajte a prelejte do veľkého plechu s vyššími okrajmi. Keď chcete lekvár ochutiť pridajte škoricu a rum a dobre premiešajte.
Slivky pečte aj na dvoch poschodiach ak nemáte dostatočne veľký plech a potrebujete piecť na dvoch plechoch.
Slivky pečte pri 200 stupňoch pokiaľ nezačne lekvár bublať, potom stíšte teplotu na 130 stupňov a pečte približne 3 – 4 hodiny. Ja som si nastavila kuchynské hodiny a raz za 45 minút som lekvár premiešala. Na povrchu totiž získa tmavšiu farbu je fajn ho premiešať aby bol rovnomerne upečený. A ak sa pýtate, či sa lekvár pripeká, tak nie, možno trošku po okrajoch ale keď ich lyžicou zhrniete, môžete ochutnať prvý lekvár:)
Po cca 3 hodinkách začne lekvár hustnúť a je len na vás kam až s jeho hustotou chcete zájsť. Mne po 3,5 hodinách prišiel dosť hustý a ešte stále krásne tmavo fialový. Lekvár som odstavila a naplnila do sterilizovaných pohárov. A keďže som nepoužila žiadny konzervant, pre istotu som polovicu pohárov ešte strerilizovala. Ostatné poháre som len zavrela, otočila naopak a nechala vychladnúť pod dekou a sú tiež fajn, takže nabudúce by som sa už so sterilizovaním nezaoberala.
Jeden pohár džemu ani nezatváram, rovno ho nechám vychladnúť a musím hneď ochutnať:) A inak tomu nebolo ani teraz. K džemu som ako z núdze cnosť (spomínala som, že bývam na dedine, kde ani len nie sú potraviny?) upiekla čerstvé bágle a po ochutnaní sa vôbec nečudujem, že mi jedne kúsok chýbal. Naša malá Vlnka je najradšej vonku a asistuje, a niekdy až moc:)
A mrkvánky som už tiež vyskúšala. A boli také dobré, že tiež skončili v knihe:) A recept na ne vám tiež prezradím, stačí ak ma budete sledovať na FB. Oproti knihe som recept trochu upravila, použila som celozrnnú múku a vyrobila som z nich tie najchutnejšie sladkosti bez cukru a navyše úplne bez laktózy a vegánske. Tak akurát ku káve, na návštevu alebo len tak, keď vás prepadne chuť na niečo sladké.
Ja viem, možno som tým džemovaním už trápna:) Ale mne to nedá, fakt je to dobrota. Tak dúfam, že vás presvedčím. A peknú nedeľu a vlastne aj zvyšok leta!
Monika
Viki
10 októbra, 2015paráda ♥ myslím že nepoznám lepší food blog ako ten tvoj :) len tak ďalej :)
Lenivá kuchárka
21 augusta, 2016slivkový lekvár som nerobila, ale po prečítaní sa do toho púšťam! :) len sa trochu obávam toho účtu za elektrinu, keďže je to predsa len dosť dlhý časť pečenia…nuž čo, ale za tú chuť to určite stojí! :) takže zajtra trh, v utorok lekvárovanie :) ďakujem za inšpiráciu :)
LaPetit
21 augusta, 2016Veronika, elektriny sa nebojte:) mám 90 cm rúru a pečeim v nej skoro denne a rozdiel v elektrine som nikdy nezaznamenala:)
Diana Kradgača
22 augusta, 2016Urobila som si lekvár „a teraz sa podržte“ z asi 20 ks sliviek :D Hodilo sa mi to do minibáboviek, ktoré idem robiť pre môjho muža a tak som jednoducho musela :) Chutí úplne dokonale a keď budem mať príležitosť, spravím si ho viac a ďakujem za recept. Ešte by ma zaujímalo, dá sa týmto spôsobom urobiť lekvár aj z iného ovocia ?
LaPetit
26 augusta, 2016Diana, priznám sa, že s iným ovocím som to neskúšala:) slivky majú správny pomer cukru a pektínu a pôvodne sa tiež pripravujú pomalým varom bez cukru:)
Michaela
8 augusta, 2018Dobry den, da sa robit lekvar aj z ineho ovicua, napriklad hrusiek, tych makksich odrod. Tak isto ako zo sliviek.
LaPetit
11 augusta, 2018Michaela, určite sa dá, z tých hrušiek to však skôr vidím na husté pyré ako lekvár. Ale nikdy som to neskúšala, tak vám neviem na 100 % povedať, že to bude fungovať:)
Taťka
10 septembra, 2018Ja som urobila takýto lekvár na skúšku z jabĺk. Je výborný, vôbec nechutí ako rozvarené jablká, skôr pripomína šípkový.
Na 1 kg jabĺk cca 10-20 dkg cukru podľa vlastnej chuti a 4 PL octu.
Jablká rozkrojiť, vybrať jadrince, nakrájať na 1/4 – 1/8 podľa veľkosti. Netreba olúpať, šupka sa úplne rozvarí.
Dať do hrnca, pokropiť octom, posypať cukrom. Piecť cca pol hodiny, cukor sa rozpustí a jablká pustia šťavu. Prisypať zbytok cukru a piecť ešte asi hodinu. Premiešať, ak sú ešte riedke, nechať v rúre cca hodinu. Ak sú málo sladké, pridať cukor Pomixovať tyčovým mixerom. Naplniť do pohárov, obrátiť hore dnom a nechať vychladnúť. Prípadne vysterilizovať ca 15 minút na 90°C v rúre.
Môžete pridať škoricu, klinček, badián….rum…..ja som ale nedávala nič.
Janka
26 augusta, 2016Dobry, chcela by som sa opytat, tie slvky potom pecieme aj s tou stavou, ci bez nej…dakujeeeem…
LaPetit
26 augusta, 2016Jana, pečú sa aj so šťavou:) nemusíte s nmi robiť vôbec nič…len ich treba piecť
Majka
2 septembra, 2016Dobrý chcem sa spýtať, či mi viete poradiť, robila som lekvár, ale váš je taký pekný červeno fialový a môj je taký hnedý. Neviete čím to môže byť? Inak ďakujem za recept, je úžasný! Moja mama sa tvárila nedôverčivo, ale nakoniec ide aj ona robiť! :-)
Anna
25 septembra, 2020Pani neodpoveda, ale aj mna by to zaujimalo… teraz som dopiekla .. 4 hodiny, konzistencia bola ok, ale mam ho hnedy.
Petra
23 augusta, 2017Dobry den, pisete slivky rozmixovat alebo popucit co je lepsie?Ked iba popucim supky sa rozvaria ci zostanu nejake kusky. Dakujem
Andrea
28 septembra, 2017Ahoj Moni, prave dopekam prvu davku, pekne podla knizky idem. Z troch kilo sliviek, ze vyskusam. A len chodim okolo tej rury a otvaram a miesam castejsie, nez by bolo treba, lebo co zostane na vareske potom sup na jazyk a do bruska :) A uz teraz viem, ze malo sliviek som kupila. Este jednu davku spravim z 5 kg. Zajtra vybehnem na Mileticku. Paaaa :))
Ada
18 júla, 2018Dobry den, funguje to aj s inym ovocim? Marhule? Broskyne?
LaPetit
18 júla, 2018Neviem na toto úplne odpovedať, pretože som to neskúšala. Slivky sú dosť špecifické..ale viem si predstaviť, že na marhuľiach by to mohlo fungovať. Len keď by boli úplne bez cukru, prípadne citrónovej šťavy (či kyseliny citrónovej) určite by hneď stratil lekvár farbu.
Jana
20 júla, 2018Dobry den.Chcem sa opytat ci ten plech treba potret aby sa slivky nepripiekli alebo na suchy?Dakujem srdecne za odpoved.S pozdravom Jana.
LaPetit
21 júla, 2018Jana, ja pečiem len tak bez ničoho, ale ak máte napríklad starší plech, skúse ho vystlať papierom na pečenie. Tým určite nič nepokazíte.
Estera Šimúnová
7 augusta, 2018Dobrý deň. Tých 5 kg sliviek je aj s kôstkami však? Nie teda čistá váha sliviek.
LaPetit
7 augusta, 2018Áno, použila som 5 kíl sliviek, kotré som až potom odkôstkovala…ale keďže sú to len pečené slivky, a nieje tam žiadny špecifický pomer cukru, tak je na vás koľko ich použijete. Tých 5 kg je minimum, z ktorého sa to podľa mňa oplatí robiť:)
Michaela
13 augusta, 2018Dobry den, chcela by som sa opytat, ak sa nepridava cukor nepokazi sa lekvar?
LaPetit
13 augusta, 2018Michaela, nie nepokazí. Slivky obsahujú dosť cukru a keď sa poháre poriadne vysterilizujú tak vydrží. Ikeď u nás doma padne posledný pohár už red Vianocami:)
Eva
23 augusta, 2018Zdravim, ked lekvar blboce vo vyssom pekaci, rura ostane zafrckana? Mame za velku bednu sliviek a neviem ci ich mam pomlet a varit, alebo po 5 kg pomlete piect! Co odporucate?
LaPetit
23 augusta, 2018Eva, nestalo by sa mi, že by lekár nejako veľmi blbotal:) rúra zostala čistá. Môže sa stať, ale piekla som ho aj v menšej rúre (50 cm) aj vo väčšej rúre (90 cm) a ani raz nešpliechal. Pri pečení máte výhodu, že svlivky stačí rozpoliť, vybrať a dať rovno na plech. nemusíte nad tým stáť, ani nič mlieť…. takže mne to príde jednoduchšie.
Erika
23 marca, 2020Dobrý deň, ja som asi pred piatimi rokmi robila pečený lekvár z jahôd, ale tam išiel cukor, malo to takú karamelkovú chuť. A zdá sa mi tak matne, že sa aj trochu pripaľoval, ale chutilo to.
Maria
3 augusta, 2020Dobrý deň, keď som nechala slivky odstáť na noc bez cukru, splesniveli. Vám sa to nestalo?
Katarina
2 septembra, 2024Toto je skoro az karamelovo slivkovy lekvar, dakujem za recept. Fakt sa podaril a nelepil sa na plech a ani nespliechal. Dakujem ❤️❤️❤️❤️❤️