Tento recept som posledné mesiace robila asi tak 10 krát. S maslom, bez masla, s mliekom, vegan alebo ako len chcete. A je tak úžasný, že funguje snáď v každej verzii. Ale čo si budeme hovoriť, s pravým plnotučným mliekom a maslom je predsa len najlepší. A čo je najlepšie je, že je jednoduchý, žemličky sa zakaždým podaria a iné už nebudete chcieť.
K žemliam som sa dostala pred milión rokmi, keď môj muž vymýšlal hamburgery a bol veľký problém presdvedčiť pekárov, aby používali maslo a reálne vajcia. X rokov neskôr, kedy sme opäť objavili chuť dať si občas burger (hlavne ten, ktorý Roman jemne záudi na grile), ma prinútilo oprášiť recept a som rada, že sa s ním môžem s vami podeliť.
Na cca 7 – 8 žemličiek budete potrebovať:
450 g hladkej múky
1 ČL soli
240 ml plnotučného mlieka
7 g sušeného droždia
40 g cukru
75 g masla izbovej teploty
žĺtko na potretie a sezamové semiačka
Postup:
- Mlieko jemne zohrejte, musí teplé ale nie horúce. Pridajte do neho cukor a droždie a nechajte vzísť kvások.
- Vo veľkej mise zmiešajte múku so soľou, prilejte kvások a začnite miesiť cesto. Ja osobne to robím v robote. Po 2 – 3 minútach postupne pridávajte po kúskov maslo. Najprv bude cesto lepivé ale postupne sa maslo zapracuje a bude úplne vláčne a nebude lepiť.
- Keď je cesto vymiesené, nechajte ho v miske na teplom mieste nakysnúť na dvojnásobok objemu. Trvá to cca 1 hodinu.
- Vykysnuté cesto dajte na pracovnú dosku a rozdeľte na rovnako veľké časti. Ideálna žemlička má okolo 100 – 110 g. Tým, že cesto odvážiť docielite aj to, že budú po upečení cca rovnako veľké.
- Cesto potom jemne zapracujte a vytvarujte guličky, ale tak aby ste vrchnú časť skôr natiahli smerom dole a povrch guličky bol z hora hladký. Potom pomocou ruky a krúživého pohybu na doske vytvarujte guličku. Spodok cesta potom dobre o seba pritlačte. Zo spodu chcete cesto zaceliť, inak by mohlo pri pečení rásť do bokov a nemalo by krásny guľatý tvar.
- Takto pripravené žemle nechajte ešte 20 minút podkysnúť prikryté útierkou, a pred pečením potrite rozšľahaným žĺtkom. Posypte sezamom a dajte piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na 20 minút.
- Upečené žemle nechajte chvíľu vychladnúť a môžete jesť.
Ak som vás trochu zmiatla tým postupom a čo je pri ňom dôležité, kuknite na môj instagram, do stories a asi aj do highlightov pridám presný postup. A raz vidieť, či počuť je viac ako 100 x čítať:)
TIP 1:
- Žemle sa dajú pripraviť aj v bezlaktózovej verzii, stačí ak plnotučné mlieko nahradíte rastlinným. Len ho treba pridávať postupne. Z mojej skúsenosti je takéto mlieko redšie, tým pádom ho treba na danú váhu múky menej. Tak isto maslo sa dá nahradiť vegánskym margarínom, prípadne 75 g oleja. Mám to vyskúšaná s olivovým ale fungoval by aj repkový či slnečnicový. Prosím ale počítajte s tým, že žemličky budú krásne, jemné ale ako maslové chutiť nebudú:)
- Tak isto sa dajú pripraviť aj vo vegánskej verzii, s použitím rastlinných náhrad, avšak bez vajíčka na záver nebudú také krásne hnedé. Ak by ste chceli môžete vyskúšať vegánsku lazúru z 50 g rastlinného mlieka s 25 g sirupu z agáve. V takom prípade by som ubrala 20 g na cukre v pôvodnom recepte. A touto glazúrou sa potierajú žemličky až po upečení:)
TIP 2:
- Žemliam pri pečení doprajte priestor. Ak nechcete aby sa pri pečení o seba pripiekli, dajte im dosť priestoru. Mne na štandardný plech vojde cca 5 žemlí, a tak ich rozdelím na dva plechy. Nepečiem ich spolu, ale najprv dám piecť tie, kotré som urobila ako prvé a teda kysli dlhšie ako tie, ktoré som urobila ako posledné.
Žemle sa dajú dobre skladovať aj v mrazničke takže si ich môžete urobiť do zásoby a vytiahnuť keď budete potrebovať:) Tak dobrú chuť! A keď si ich náhodou pipravíte, dajte mi vedieť, buď ma otagujte ale použite hashtag spolupristole.
Dobrú chuť!
Aneta
4 apríla, 2020Dobrý den, pokud bych použila polotučné mléko, tak se dílo také podaří myslíte?
LaPetit
5 apríla, 2020určite:)
Michal
11 apríla, 2020Dobry den, chcem sa opytat ci ste skusali tieto zemle aj s domacim kvaskom. Konkretne LM kvasok. Ak ano ake asi mnozstvo kvasku by bolo dobre pouzit?
LaPetit
17 apríla, 2020Michal, s kváskom som ich neskúšala, ale išla by som kuknúť presný recept ku na kváskové blogy:)
Natalia
30 mája, 2020Michal. 150g muky, 150ml mlieka a cca 90g LM / 3/4PL razneho kvasku.
To je rozkvas- muku a mlieko si treba odpocitat od celkoveho receptu a potom doplnit zvysok. Robila som teraz s raznym a boli vyborne.
Tóthová
2 júna, 2020Natália prosím vás ako dlho necháte odstáť rozkvas a potom aj cesto? Ďakujem za odpoveď Tóthová
Natalia
19 júna, 2020Rozkvas som robila vecer o 10, cesto som zarobila o 9-10 rano, (min 6 h urcite, ja som sedmospac) zemle som vytvarovala po 3 hodinach. Uz nas hnal hlad a tak som zapla ruru na 50. Vypla a dala tam na 40 min tie zemle na kvasenie. Ale inak podla pocasia 2-3 h by som nechala asi.
Zatial som ich robila len raz. Vseobecne drozdovy recept prerobite na kvaskovy tak, ze 1/3 muky z celkoveho receptu, rovnako vody kolko muky, na 200 g muky v rozkvase je 1 PL kvasku – to mate rozkvas, ostatne suroviny sa davaju do cesta (recept-to co slo do rozkvasu=cesto)
Dufam, ze pomohlo
Zuzana
20 apríla, 2020Dobry den, mozem sa spytat, ci by sa dalo susene drozdie nahradit normalnym, kedze susene teraz asi fakt nezozeniem? A ak ano, v akom mnozstve? Dakujem!
LaPetit
20 apríla, 2020Zuzana, čerstvé droždie 42 g vychádza tak na 1 kg múky. Takže použite pomer podľa toho koľko múky je v recepte.
Juraj
27 apríla, 2020Je prosim mozne pouzit spaldovu muku namiesto klasiclej?
LaPetit
5 mája, 2020Určite!
Katarina
9 mája, 2020Dobry den, v priebehu tyzdna ich robim druhy krat! Vybrony recept, dakujem!!!
LaPetit
10 mája, 2020Jáj to som rada!
Viera
22 júna, 2020dobry den, myslite ze by cesto mohlo kysnut cez noc v chladnicke? skusali ste?
Iveta
11 júla, 2020Žemle sú fantastické. Iný recept už nehĺadám. Burgre sú ako z časopisu. Ďakujem veĺmi pekne.
Beáta
21 januára, 2021Vynikajúce!!! Odkladám recept a iny už ani neskúšam. ĎAKUJEM
LaPetit
22 januára, 2021Ďakujem aj ja za také milé slová.
Jana
27 januára, 2021Dobrý deň, myslíte, že mlieko v žemliach by sa dalo nahradiť aj len vlažnou vodou? Manžel nemôže mlieko, ale rastlinné mlieka nám nechutia a bojím sa, že ovplyvní chuť žemle. Mám recept na rožky, kam tiež ide voda miesto mlieka a sú dobré…tak len, či ste neskúšali urobiť len s vodou. Ďakujem:)
LaPetit
27 januára, 2021Dobrý deň, ja zvyknem robiť s rastlinnými alternatívami a na chuti to až tak nie je poznať:) Priznám sa, že s vodou som to ešte neskúšala, ale ak vám to už fungovalo mohlo by aj v tomto recepte.
Zuzana
29 januára, 2021Geniálny recept mňam
IGOR
12 apríla, 2021Ďakujem za v recept chutili nam veľmi,od dnes len tento recept….
LaPetit
21 apríla, 2021Som rada, že tak chutili!
Katarína
15 apríla, 2021Dobrý deň, zemle sú uzasne.. Robievam ich.. Avsak najlepaie su hned cerstve. Ked ich upečiem vecer, ranonsu z vrchu tvrde ako kamem… Viete mi poradiť preco?
LaPetit
21 apríla, 2021A ako ich sklaujete? Ja ich používam aj niekoľko dní staré a trvrdé ešte neboli, a ak pečiem hodne vopred dávam ich do mrazáku.
Stanislava
5 júna, 2021ja musím povedať, že lepšie cesto na burger už nenájdem. Priateľ skoro odpadol aké sú žemle vynikajúce, dostala som tento recept od známeho a od kedy ho mame tak burgre sú pomaly každý týždeň len kvôli žemlami
Beáta
23 mája, 2023Vynikajúci recept, celá rodina sme sa do nich zamilovali. Keď robimé burgre, už ani neuvažujeme nad kupou žemlí. Rovno vyťahujem tento recept. Recept je jednoduchý aj pre neskúsených a chuť a výzor sú fenomenálne. ĎAKUJEM!
Katka
21 apríla, 2024Dobrý deň, prosim o radu – pokusila som sa vytvorit zemle, ale ani zdaleka nekopirujem Vas vysledok podla videa naa istagrame. Moje cesto bolo aj po 15minutach v miesenia v robote a 20 minutach miesenia rucne stale ako to Vase, ktore mate v robote. Do hladkej verzie som sa vobec nedopracovala. Cesto bolo stale dost tuhe. Tak som pridala trochu mlieka a potom zapracovavala maslo rucne. Ale i tak ani nahodou ako to Vase. Kde moze byt problem? V muke?
Moje drozdie po zamiesani vytvorili jeden velky zlepenec. Pouzila som Alnatura z DM. Muku som pouzila Babiccina volba (zijem v CR). Moze to byt tou mukou? kvasok som nechala vzist v rure na 50 stupnov. trvalo to asi 30 minut. nemala som kvasok ako ten Vas, ale bol to skor taky velky kolac cez celu plochu.
cesto som tiez dala do rury, na 50 stupnov. trvalo to asi hodinu a pol nez nabralo objem. cesto ale bolo aj nadalej take tuhsie a rozšklabovalo sa.
Vykysnute zemle su asi o polovicu mensie, ako tie Vase, a ked ich rozlomim po upeceni, tak to rozsklabenie tam je stale.
Prosim o pomoc… co som urobila nespravne? Fotky cesta VAm mozem pripadne poslat mailom. dakujem VAm pekne za radu a srdecne Vas zdravim na Slovensko.
LaPetit
27 apríla, 2024Dobrý deň, najprv poviem, že ma mrzí, že vám to na prvý pokus nevyšlo. Podľa toho, čo píšete, vidím problém v kvásku, resp. v droždí. Konkrétne toto droždie nepoužívam, teda nemám s ním osobnú skúsenosť. Ale je možné, že ste ho moc zohriali, tých 50 stupňov je naozaj veľa. Mlieko musí byť vlažné, max asi do 30 stupňov. Inak teplo zabije kvasinky. A tam nastal asi celý problém. Keď sa kvasnice neaktivujú, nenadvihnú cesto, a už mu vo finále nič nepomôže. Čiže nabudúce by som vyskúšala mať po ruke droždie z dvoch značiek, mlieko vlažné, prípadne iba mierne zohriate (aby nebolo studené z chladničky, ale na dotyk aby nebolo horúce, iba mierne teplé), pridať tam trochu cukru a dať droždie. Prikryť, a max do 10 minút by malo byť zjavné, že kvasnice sa aktivovali a pracujú. Aj mne sa niekedy stane, že vidím, že kvások je taký menej rozbehnutý ako by mal, a ak mám po ruke, pridám aj iné droždie a ešte počkám, či sa to rozbehne. A dávam si aj pozor na dátum spotreby na sušenom droždí, lebo po spotrebe alebo keď je už na hrane, tak zvykne byť menej aktívne. Múka bola v poriadku, rovnakú značku používam aj ja rada. Dúfam, že som poradila.
Šárka
13 júna, 2024nejlepší, jak říkate! jiný recept nepoužívám :)
LaPetit
14 júna, 2024Ďakujem krásne!