Toto jedlo! To je niečo neskutočné! Pamätám si, že ako dieťa som ho v školskej jedálni nemusela, ale rokmi a asi aj zmenou chutí, som si ho sem tam niekde v reštaurácií ako menu dala. A moja láska rástla, a rástla, až som si povedala, veď prečo si koložvársku kapustu neurobiť aj doma. Pred rokmi som ju skúšala, ale nebolo to také terno. Neviem niečo som asi robila inak, alebo som môžno použila len zlé korenie ale čo je najdôležitejšie, pri varení tohto receptu som vedela, že toto je ono!
Koložvárska kapusta nie je úplne diétna, ale parádne zasýti, zahreje a ideálne je urobiť si rovno veľký plech, pretože jedna porcia vám určite nebude stačiť. Keď je veľa práce a povinnsotí milujem len tak vytiahnuť jedlo z chadničky ohriať si ho (robím to oldschoolovo v rúre) a mať za pár mnút na stole tanier plný vynikajúceho teplého jedla. Je to na nezaplatenie. Verte mi! Čo som sa pri skúšaní receptu naučila je, že sú dôležité vrstvy. Kapusta chutí lepšie ak ju naozaj navrstvíte tak ako je napísané v recepte. Pomôže to lepšie prepojiť chute. Tiež ak máte radi výraznejšiu kyslosť kapusty, kapustu pred použitím nepremývajte, ak naopak kyslosť je tá jediná vec, ktorá vás od tohto receptu odrádza, kapustu jednoducho premyte vodou.
Tiež je dôležité použiť kvalitné suroviny. Keď som po dlhom čase kupovala kyslú kapustu v obchode, všimla som si, že jedna je raz tak drahšia ako druhá. Rozdiel bol v tom, že v tej drahšej (kilo za 2 €) nebolo v zložení nič čo by tam nemalo byť, žiadne dusitany či iné poporné látky. Tak ak môžete siahnite po kvelitnejšej alebo rovno domácej kapuste, či tej ktorú ste zvyknutý kupovať na trhu. Ďalšou dôležitou vecou je mäso. Kým Roman neotvorí Mäso od Romana, siahla som aj ja po komerčnom mletom mäse. Nemám z neho nejakú traumu ani si nemyslím, že je to niečo čo by sme nemli vôbec kupovať, čo je doležité je aby to bo mix bravčového a hovädzieho mäsa. Osobne som ho kúpila v Kauflande, a ten pomer mäsa a tuku bol v koložvárskej super! Doma však máme ešte jednu vychytávku, ktorú dúfam bude predávať aj Roman u seba v mäsiarstve. A to bravčovú masť z pečenia porchetty. Ak neviete, čo je to porchetta, tak je to v podstate rolovaný bravčový bôčik s bylinkami. Roman ju bude určite piecť aj v mäsiarstve, a jej pomalým pečením sa vyplavý veľa tuku. ten má potom rovnakú konzistenciu ako bravčová masť, ale je dochutaná práve tými bylinkami. Zatiaľ teda ešte nie je v obehu, tak pokojne pouťite obyčajnú alebo bavčovú masť z mangalice. Potom verím, že mi dáte za pravdu, že tá masť z porchetty chutí a voní neuveriteľne.
A čo budete potrebovať? Recept som prirpavila so veľkej zapekacej misy, vychádza to na 6 – 8 porcií. Takže ak ste dvaja pokojne si recept vydeľte dvoma. Mám to odskúšané funguje rovnako.
300 g guľatozrnnej ryže
1 kg mletého mäsa /mix bravčového a hovädzieho)
500 g alebo 4 stredne veľké cibule
1 kg kyslej kapusty
4 PL masti + na vymazanie fory
100 g čabajskej klobásy
1 PL trstinového cukru
2 ČL údenej papriky
2 ČL práškového cesnaku
3 ČL sladkej papriky
1 ČL celej rasce
soľ, čierne korenie
375 ml smotany na šľahanie
250 ml kyslej smotany
Postup:
- Cibuľu ošúpte a nakrájajte na hrubo. Rozdeľte ju na dve časti. Jednu polovicu použijete na mäso, druhú pod kapustu.
- Ryžu premyte pod vodou a dajte variť ako obyčajne. Ja ju dám do hrnca, zalejem vodou tesne nad okraj ryže, prikryjem pokrievkou a keď začne bublať pokrievka tak ryžu odstavím. Po 5 minútach okokryjem. Ryža by mala byť polomäkká, ale nie úplne uvarená.
- Medzitým si dajte do liatinového hrnca 2 PL masti, pridajte cibuľu, soľ a trstinový cukor. Občas premiešajte a nechajte cibuľu zľahka skaramelizovať. Potom pridajte rascu a kyslú kapustu. Pokojne aj so šťavou, ak jej nie je príliš veľa. Každopádne ju nevyhoďte, môže sa ešte hodiť na podliatie. Premiešajte a hrniec zakryjte pokrievkov, chcete kapustu dusiť. Občas otvorte a premiešajte, a keď je treba pridajte trochu vody resp. šťavy aby sa kapusta nespálila.
- V panvici rozhohrejte druhú časť masti, a pridajte cibuľu. Trochu porestujte a keď cibuľa zosklovatie pridajte všetko korenie. Nechajte ho rozvoňať a pridajte mäso. Varechou ho premiešajte a rozdrobte. Za občasného miešania restujte približne 10- 15 minút. Potom mäso ochutnajte a dochuťte soľou a čiernym korením.
- Klobásku nakrájajte na tenké kolieska a zľahka orestujte. Ja to mám tak radšej, rozvinie sa chuť klobásky.
- V miske zmiešajte smotany a keď máte všetko hotové môžete sa pustit do vrstvenia koložvárskej kapusty na plech alebo do zapekacej misky. Počítajte s tým, že chcete urobiť dve vrstvy z každého okrem klobásky.
- Na spodok dajte rovnomernú vrstvu kapusty, potom ryže, mäsa a nakoniec klobásky. Zalejte polovicou smotanovej zmesi a pokračujte s vrstvou ryže, mäsa a kapustu dajte na vrch. Všetko ešte zalejte zvyšnou smotanou, jemne osoľte a okoreňte a dajte piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na približne 30 minút.
- Po upečení nechajte kapustu chvíľu vychladnúť, pretože bude fakt horúca a môžete sa pustiť do servírovania. Nie je to najvzhľadnejšie jedlo na svete ale tu je to úplne o niečom inom. Vďaka vrstveniu sa šťava z mäsa a klobásky dostane cez ryžu až po kapustu a tým, že sme smotanu liali na dva krát bude naozaj všade. Tak sa neuveriteľne premiešajú chute a bude to bomba! Za to vám ručím!
- Ja osobne som celkom dlho rozmýšľala ako toto jedlo nafotiť tak, aby aj tí, čo koložvársku kapustu nikdy nejedli alebo ich nikdy nelákala, mali chuť si ju vyskúšať. Bol to riadny challange aj pre mňa, preto som najskôr pracovala na recepte až pri ďalšom pokuse došlo aj na fotenie, ale dúfam, že výsledok stojí za to:) Snažila som sa a použila som všetky triky, kotré mám v rukáve. Práve na fotenie jedál ako kapustnica a pod.
Ak vás to zaujíma tak čítajte ďalej, ak nie, tak už teraz vám prajem dobrú chuť a dajte mi vedieť, ak si koložvársku urobíte. Stačí ma na Instagrame otagovať @lapetit.sk a ja bude hneď vedieť:) No a tí, čo vás zaujíma aj tá fotočasť, poďme na to:
Pri fotení jedál, ktoré nie sú úplne vzhľadné na detail, je dôležité trochu sa jedlom pohrať. Všetko je 100 % jedlé, žiadne umeliny, ale dajte si extra záležať na tom ako jedlo pripravíte. V tomto prípade je jedno, že cibuľa bola nakrájaná na hrubo, ale dôležité je jedlo pekne navrstviť.
- Jedlo zasadím do väčšej scény, tak aby som vizuálne trochu odviedla pozornosť od úplných detailov a skôr sa sústredila na atmosféru stolovania a spoločného jedenia.
- Starostlivo som vybrala prosp – od „peknej“ zapekacej misy cez taniere, príbor, poháre až kvety.
- Snažila som sa zľadiť aj farby jedla a všetkých props. Aby bolo všetko tón v tóne a navzájom sa dopĺňalo. Všimnite si aj sviečky a tekvice v zadu v zábere. Všetko je v jemných bielo – zeleno – zlatých odieňoch. Kapusta je krásne upečená do zlata a je na kontrastnom tanieri či v kontrastnej mise. Keby som použila hnedú zapekaciu misku, úplne by zanikla.
- Povrch koložvárskej kapisty som „rozbila“ aspoň trochou byliniek. Pôvodne som chcela použiť nejaké mikro bylinky, ale zlyhala logistika, a teda nechelo sa mi po ne ísť 30 km do Nitry:) tak som použila aspoň to čo som mala lokálne poruke. Nepoužila som ich veľa, len tak trošička, aby mierne celé jedlo doplnili.
Ak chcete odfotiť len kúsok kapusty, ideálne je počkať kým vychladne a až potom ju narezať a vybrať. Je to preto, že za horúca vám tá kapusta jednoducho rozpadne. Keď sa zachladí, stuhne a lepšie sa s ňou pracuje. To isté platí aj pre lasagne a iné zapekané jedlá:) Aby ste potom trochu jedlo osiežili, stačí ho opätovne už nakrájané trochu zohriať.
A posledný tip – urobte trochu neporiadok. Na tanier som okrem kúska kapusty dala aj lyžicu smotany, ktorá sa k jedlu reálne hodí, rozhodila som aj pár byliniek a všetko dochutila ešte čerstvým čiernym korením. To vytvorí také prirodzení šme šme a tanier potom nevyzerá tak umelo:)
Lucia
2 januára, 2020Nádherná koložvárska, tiež ju milujem
..a vďaka za tipy pri fotení
Nech sa Ti darí
Lucia
Miroslav Kimlička
8 decembra, 2020Vyskúšal som už viacero receptov na koložvárksu kapustu, tento je zatiaľ najlepší! Vďaka za recept!
LaPetit
9 decembra, 2020Ďakujem za pochvalu!