Mňam! toto je po haluškách náš druhý najobľúbenejší recept s bryndzou. Hoci halušky robíme pomerne často, mňa veľmi lákalo konečne urobiť doma poctivé brynzdové pirohy. Z ozajstného zemiakového cesta a vynikajúcou plnkou. V reštauráciách som si nie vždy istá, či náhodou nie sú z obchodu:) Sama som si myslela, že vyrobiť si domáce pirohy bude nejak extra zložité, budem si musieť kúpiť to úžasné tvorítko na pirohy, ale vôbec to tak nie je. Stačilo mať len obyčajné vykrajovátko a vidličku. Pirohy krásne držali a ani jeden sa počas varenie neotvoril. A ako všetko domáce, aj tú mám 100 % istotu, akú bryndzu použijem a aký pomer zemiaky plnka použijem.
Týmto receptom zahajujem aj novú kategóriu tradičné recepty. Myslela som si, že o takéto notoricky zmáne recepty nebude záujem ale opak je pravdou. Takže okrem pirohov sem dúfam pribudnú aj halušky, guľky s údeným mäsom či moravský vrabec. A máte sa veru na čo tešiť. Všetký spománané som už tento rok varila aspoň 2 x vždy chutili. A všetkým:) Navyše sezóna kyslej kapusty je tu, takže nielen, že doplníme vitamíny ale sa aj dobre najeme.
Pirohy vznikli ako recept do októbrového čísla časopisu Albert. Tak ak ste zvedaví na časopisové vydanie tohto receptu (alebo aj na iné recepty) mrknite sem. Ak vám stačí recept aj tu, tak pozorne čítajte ďalej.
Na 4 porcie si pripravte
600 g zemiakov, ideálne varný typ B alebo C
200 g polohrubej múky
½ čl soli
1 vajce
200 g bryndze
120 g slaniny
200 g kyslej smotany
Postup:
- Zemiaky uvaríte v šupke do mäkka a necháte úplne vychladnúť. Ja to zvyknem robiť večer vopred. Potom ich nastrúhajte na jemnom strúhadle. Asi 100 g zemiakov si dajte bokom do plnky.
- K zvyšným zemiakom pridajte múku, soľ a vajce, a vypracujte cesto.
- Bryndzu zmiešajte s druhou časťou zemiakov a máte hotovú plnku. Zemiaky sa k brydze pridávaju na zahustenie, inak by mohla bryndza z pirohov vytiecť:)
- Cesto vyváľkajte na približne 0, 3 cm a pomocou kruhovej formičky vykrojte jednotlivé pirohy. Do stredu vložte cca 1 ČL plnky, preložte a pomocou vidličky a utesnite okraje.
- Pirohy varte v osolenej vriacej vode, kým nevyplávu na povrch.
- Medzitým slaninu nakrájame na drobno a orestujeme.
- A nakoniec pirohy polejte výpekom zo slaniny, pridajte trochu kyslej smotany a posypte slaninou.
Pirohy je vhodné hneď zjesť. S mrazením nemám veľmi skúsenosti, pretože vždy sa nájde toľko stravníkov, že nie je čo odkladať:) Ak máte na mrazenie nejakú fintu, budem rada ak mi poradíte:)
Tak dobrú chuť a keď si pirohy urobíte, dajte mi viedieť, veľmi ma vaše výtvory bavia!
Monika
Patrícia
2 januára, 2020Ahoj,už som ich raz spravila podľa tvojho receptu,avšak spravila som dvojitú dávku. Zvyšné surové pirohy som krátko obvarila vo vode, položila na tanier vedľa seba a na 5 hodín/noc vložila do mrazničky. Keď boli dobre premrznuté som ich iba premiestnila z taniera do sáčku. Keď som bola hladná a nemala som nič prichystané akoby som ich našla. Znovu som ich uvarila v horúcej vode a keď vyplávali na povrch chutili rovnako ako predtým, teda aspoň mne :)