Snáď ani neverím, že po toľkých rokoch, čo píšem tento blog sa tu ešte neobjavil recept na domáce bazalkové pesto. Mám ho fakt veľmi rada, a keby bolo na mne, dám ho okrem cestovín do risotta, na sendvič a hoc aj na slaný koláč. Bazalkové pesto je často dostať aj v obchodom, ale už neraz som písala, že ak z obchodu, tak jedine to čerstvé, ktoré nájdete v chladiacom pulte. Tie zakonzervované v malých fľaštičkách jednoducho nie sú dobré.
Od kedy trávime väčšinu času na vidieku, čo to si vypestujeme. Stále je to viac dekoračné ako nejaká veľká úroda na rozdávania, ale z čoho som z roka na rok viac nadšená je, ako sa darí bazalke. Na balkóne to išlo tiež ale chcelo to neporovnateľne veľa úsilia, polievania a výsledok nebol práve najlepší. Teraz stačí ak dám do zeme (máme vyvýšené záhony) bazalku z črepníka a po pár týždňoch jej máme toľko, že ju nestihnem pred kvitnutím spracovať. Neviem čím to je, či tým, že má viac priestoru alebo možno mierne chladnejšie hoci slnečné počasie. Tak či tak, bazalkové pesto musíte vyskúšať, či už z vlastnoručne dopestovanej bazalky alebo tej z obchodu.
Pôvodne som chcela byť taký malý terorista, čo sa týka tohto receptu, pretože som vyznávač tradičných surovín. Ak chcete dosiahnuť tú správnu chuť, prosím nenahrádzajte píniové oriešky za vlašské a parmezán za niečo iné. Fakt sa tu oplatí investovať. Talianska kuchyňa je známe tým, že netraba veľa surovín, omnho dôležitejšia je ich kvalita. Musím však priznať, že na tomto peste, tak ako vynikajúco chutilo, ma trápila jedna vec. Farba. Veľmi rýchlo oxidovalo, čo nie je na škodu chuti, ale viete, mne, vizuálnemu freekovi (čo sa jedla týka) to nedalo. Preto, ak sa nechystáte pesto zjesť ihneď a radšej by ste ho mali krásne ultra zelené, dajte na mňa a pridajte do pesta moje dve super secret ingrediencie.
Sú nimi citrónová šťava a listy baby špenátu. Špenát omhono lepšie drží zelenú farbu a je v podstate bez chuti, čo je fajn a citrónová šťava pomôže pesto zastabilizovať. Aspoň trochu. Vďaka tomu bude pesto zelenšie a vydrží tak aj na cestovinách či iných pokrmoch.
A aby som vás už nenaťahovala, na jeden pohárik (cca 250 ml), čo je tak večera pre 4 – 6 ľudí budete potrebovať:
[left]50 g čerstvej bazalky
30 g baby špenátu
125 ml extra papnesnkého olivového oleja
35 g píniových orieškov[/left]
[right]25 g parmezánu
1 ČL soli
1/2 ČL čierneho korenia
2 strúčiky cesnaku
šťava z 1/2 citróna[/right]
Postup:
- Na suchej panvici opečte píniové oriešky do zlata. Potom ich dajte bokom a nechajte chvíľu vychladnúť.
- Do mixéra dajte bazalku, špenát, a všetky ostatné suroviny. Parmezán je fajn čerstvo nastrúhať, lepšie sa tak rozmixuje a to isté platí aj o cesnaku.
- Potom stačí pesto len rozmixovať do hladka a ochutnať. Podľa potreby pesto ešte osoľte a okoreňte.
- Pesto prelejte do vzduchotesnej nádoby a ak ho plánujete použiť neskôr, povrch pesta prelejte olivovým olejom. Zabránite tak jeho oxidácii.
Originál pesto by sa malo pripravovať v mažiari, ak sa tak rozhodnete, vedzte, že musí byť dostatočne veľké aby ste mohli všetko pekne spracovať. Ja mám taký mini, a v tom by to vôbec nešlo:)
Bazalkové pesto chutí najlepšie čerstvé, ideálne je skladovať ho v chladničke. Ak chcete pesto zamraziť, skúste vynechať z receptu parmezán a pesto vylejte do formy na ľad. Potom stačí pesto nechať rozmraziť, primiešať čerstvý parmezán a ste good to go!
Ak sa vám recept páči, dajte mi vedieť, a ak si ho náhodou aj urobíte, dajte mi o tom vedieť na istagrame alebo na facebooku.
Dobrú chuť!
Monika
Monika
11 júla, 20201 ČL soli ? Totálne ho mám slané… Nie je v tom chyba?
LaPetit
12 júla, 2020Monika, ja zvyknem dávať toľko, predsa len, to pesto je takej intenzívnejšej chuti a keď sa použije lyžica – dva na cestoviny, mne to nepríde slané. Ale beriem, že možno ak solíte menej ako zvyknem ja, tak to pre vás môže byť veľa.