Ako by som ich opísala…. Sú to jedny z najlepších koláčov, aké som kedy jedla! Cesto je jemné, skvelo sa s ním pracovalo a tá hrušková plnka! Tá síce stojí trochu námahy, ale mňam! To musíte vyskúšať. A k celému receptu mám dve príhody.
Prvá je, že na ich vykúšanie ma inšpiroval valašský frgál, ktorý som ochutnala prvý krát minulý rok. S Romanom sme sa zhodli, že si na vianoce dáme pobyt v nejakom dobrom wellnesse, kde aj dobre navaria. Hľadala som miesto, kde by sme si oddýchli, strávili fajn čas v hotelovom bazéne, a nemusela by som neustále riešiť 3 jedlá a všetky potravinové alergie celej rodiny. Síce som taký hotel objavila, aj izba mali podľa mojich špecifických požiadaviek, aj bazén bol, ale teda pozitívnu recenziu by som nenechala:) Ja už roky hovorím. že často forma predbehne obsah. Že sa investuje do krásneho interiéru, super web stránky, fotiek ale potom to padá na personále. My sme si v hoteli vypočuli všetky drby na vedenie, proklamované varenie bez alergénov v podstate znamenalo, že uvedený alergén v jedle len jednoducho vynechali. A mne došlo, že áno, toto nie je pre nás ako rodinu. Lepšie by bolo zobudiť sa na apartmáne, siahnuť do chladničky po raňajkách bez nekonečného vysvetľovania personálu, čo by mohli uvariť:) A my by sme neskončili v hoteli, kde sa dali jesť na raňajky len párky 3 dni v kuse:)
Názov hotela nespomínam, nie je úplne mojim cieľom ho nejak zhodiť a viem, že sme mali špecifické požiadakvy (hoci podľa webu to nemal byť problém), ale malo to aj jednu pozitívnu vec. Ochutnala som tam hruškový frgál. Aj som sa neho pýtala na recepcii. Pečie im ich jeden pán a bolo to z raňajkového bufetu široko ďaleko to najlepšie, čo mali. Aj som si ho chcela objednať, no pri cene okolo 1200 CZK za koláč, som odolala.
Tak či tak, hruškový frgál som si nosila dlhšie v hlave, a konečne na neho prišiel čas.
No a druhá príhoda, ktorú k tomuto receptu mám je, ako som sa prehnala asi 80 km aby som si kúpila pravý hruškový lekvár, aby som zistila, že chutí horšie ako ten, čo som sama vyrobila:) Aby ste ma chápali. Keď som robila rešerš na valašský frgál a jeho hruškovú plnku, niekto používal priamo kupované hruškové povidla alebo som našla recepty na lekvár. Tam sa to tiež líšilo, buď bol z čerstvých hrušiek alebo zo sušených. Z tých čerstvých sa však taký hustý lekvár veľmi ťažko varí, a skôr je to taký riedky džem. Naopak na lekvár zo sušených hrušiek stačilo len 200g sušených hrušiek. A tak som si vybrala túto verziu.
Nuž ale dostať sušené hrušky nie je úplne jednoduché. V eshopoch boli rôzne sušené hrušky z exotiky ako Juhoafrická republika, a to mi na tento tradičný recept úplne nesedelo. Mala som však cestu do Bratislavy a tam som zohnala sušené hrušky od Dobrý ježko. Lokálne a slovenské, super! Pri varení lekváru som však akoby nebola úplne pokojná s chuťou, ale nakoniec to chcelo len trpezlivosť a trochu citrónovej šťavy. Pre istotu som chcela vyskúšať aj čisté hruškové povidla a tak som ich objednala. Rýchlosť niektorých eshopov je pre mňa ozaj na nepochopenie, a keďže ja som mala skoro cesto na stole, musela som si pre neho skočiť do jediného obchodu široko ďaleko, ktorý ho mal hneď na sklade.
A na moje počudovanie, farbu mal síce krásnu, ale chutil príliš spálene. Keď som varila ten môj, vyvárala som ho na najmenšom plameni celkom dlho, a až v samom závere sa zo spodu akoby trošičku pripálil. Niečo ako keď robíte odpaľované cesto. Ten spodok som samozrejme neoškrabala do lekváru ale ochutnala som ho. Mal krásnu tmavo jantárovú farbu a tak som ho ochutnala. Bol dobrý ale naozaj spálený:) A presne tak chutili aj tie hruškové povidla, pre ktoré som sa prehnala do iného mesta:)) Nuž ale keby som to nevyskúšala, nevedela by som to porovnať a vytvoriť pre vás ten najlepší recept. A aj celý tento proces „výroby receptu“ ma veľmi baví. Od toho ako niečo niekde ochutnám, a potom celý recept zmajstrujem aj doma. A vy môžete tiež!
Verím, že vám budú chutiť rovnako ako mne! Tak si ich vyskúšajte a pre tvorcu ako mňa najviac poteší váš feedback, či už tu prostredníctvom komentára alebo nejakého lajku na mojich sociálnych sieťach.
PrintKysnuté koláče s hruškovou plnkou a mrveničkou
- Čas prípravy: 1 hodina 35 minút
- Počet porcií: 6 1x
Description
Skvelé a jednoduché kysnuté koláče s hruškovou plnkou, ktorá stojí za extra námahu.
Suroviny
Cesto:
125 ml plnotučného mlieka
21g čerstvého droždia
250g hladkej múky
60g kryštálového cukru
2 žĺtka ( jedno do cesta, druhé na potretie)
60g roztopeného masla
štipka soli
Hrušková náplň:
200g sušených hrušiek
4 klinčeky
1 celý badián
1/4 čl mletej škorice
1 PL rumu
šťava z 1 citrónu
100ml vody + 500ml vody
Mrvenička:
50g studeného masla
50g práškového cukru
50g hladkej múky
a na dokončenie 50g roztopeného masla a 1 PL rumu
Postup
Hrušková plnka:
Korenie si v mažiari nadrťte a preosejte cez sitko. Hrušky dajte do hrnca, pridajte vodu, korenie, rum a premiešajte. Na minimálnom plameni a pod pokrievkou duste, kým nebudú hrušky mäkké. Potom ich rozmixujte mixérom. Ak to pôjde ťažšie, pridajte vodu, bude to záležať od toho ako veľmi boli hrušky vysušené. Ja som pridala nakoniec celkom 500 ml vody, aby sa dali rozmixovať do hladka. Potom dajte hrušky naspäť do hrnca a varte na najmenšom plameni. Občas premiešajte a varte ďalej kým lekvár nezhustne. Nakoniec ich duchuťte citrónovou šťavou.
Na tento recept budete potrebovať len polovicu plnky, druhú si dajte do chladničky a použite do pár dní. Alebo ju dajte do horúceho vysterilizovaného pohára ako klasický džem a môžete ho uchovať dlhšie.
Mrvenička
Ručne zmiešajte všetky suroviny na sypkú a hrudkovitú zmes. Pripravenú mrveničku dajte do chladničky a vytiahnite až tesne pred pečením.
Cesto:
Z vlažného mlieka, droždia a trochy cukru urobte kvások, a nechajte ho vzísť. Po cca 10 minútach by mal krásne nakysnutý.
Do misy dajte všetky suroviny, pridajte kvások a vypracujte hladké cesto. Ideálne použiť kychynského robota a nádstavec hák. Cesto potom nechajte aspoň 1 hodinu kysnúť, resp. kým nezdvojnásobí svoj objem. Potom cesto rozdeľte na rovnako veľké kúsky, vytvarujte hladké guličky a pomocou dlane stlačte na placku. Valčekom potom vyváľkajte na tenko pričom nechajte mierne hrubší okraj. Koláče dajte na plech vystlaný papierom na pečenie, prikryte útierkou, a nechajte ešte 20 minút podkysnúť. Koláče potom potrite žĺtkom, dajte 2 lyžice hruškovej plnky skoro až k okrajom, posypte studenou mrveničkou a dajte piecť do vyhriatej rúry na 170 stupňov.
Pečte na programe teplovzduch približne 20 minút. Horúce upečené koláče ešte potrite roztopeným maslom s rumom a keď vychladnú, posypte ich trochou práškového cukru.
Poznámky
Z tohto množstva vám vyjde 6 koláčov. Ak chcete viac, zdvojnásobte množstvo surovín na cesto a mrveničku.
- Čas prípravy: 15
- Čas varenia: 80
Dana
27 augusta, 2024Je to už hodně dávno, vařívala moje máma náplň na koláče ze sušených hrušek. Sušené hrušky uvařila, vodu nevyvařovala, a potom je okapané mlela na masovém mlýnku. Byly to hrušky sušené vcelku. Jaké koření používala, už nevím. Mám ale pocit, že je vařila s badyánem. Ona frgály nepekla, ale byla k nim blízko.