Kuracie mäso je hádam najčastejšie na našich tanieroch a receptov na jeho prípravu je asi milión. Mne najviac chutilo to pečené, v nedeľu, s babkiným kompótom:), ktoré si pamätám z detstva. V panelákovom byte sme mali krásnu veľkú jedáleň, kde sme vždy prestreli stôl a pustili sa do jedla. Vždy som musela mať spodné stehno a bolo jedno, či sme jedli kuriatko alebo kapra. Stehno muselo byť:) A stehnová som zostala do teraz, ak si môžem vybrať. Či už v školskej jedálni alebo reštaurácii.
Časom a s vlastnou kuchyňou som sa k pečenému kuriatku vrátila. Ale vždy som riešila problém, že dvaja kura nezjeme a na druhý deň mi pečené kura jednoducho nechutí. Celé kuriatko som síce neprestala kupovať a rozhodla som sa ho (v rámci kuchynského manažmentu) porcovať a tak sa mi podaril vycibriť aj tento recept. Cez víkend, keď je viac času upečiem stehná, skelet ide do vývaru a prsia si nechám na týždeň. A to, že sa dajú pripraviť jemné, vláčne a poriadne šťavnaté aj doma bol pre mňa objav roka. Psia sa mi vždy spájali so suchým mäsom, ktoré sa navyše zle krája a nemá skoro žiadnu chuť. A čo je ešte lepšia správa, netreba vám žiadne konvektomaty, sous vide mašinky ani nič podobné. Dokonca je ich príprava tak rýchla, že som toto jedlo zaradila do kolónky „večera za 30 minút“. Komplet aj s prílohou.
Dosiahnuť to, aby boli prsia pekne šťavnaté je „tajomstvom“ ich prípravy. A čím máte kvalitnejšie kuriatko, či už domáce, bio alebo zo špeciálnych obchodov tým to ide ľahšie. Skúšala som to aj komerčným, supermarketovým a tiež to funguje. Ale rozdiel v kvalite mäsa je cítiť. Prsia však musia byť vždy s kožou, vďaka ktorej budú mať lepšiu chuť a z tá troška tuku čo z kože vypečie je akurát na poliate kuriatka na koniec.
Na šťavnaté kuracie prsia pre dvoch budete potrebovať:
[left] jedny kuracie prsia s kožousoľ
čierne korenie
1/2 PL oleja
250 ml bulguru (používam 1 cup odmerku)[/left] [right]375 ml vývaru alebo vody (resp. 1,5 násobok bulguru)
1 stredná bulva feniklu
1 stonka zeleru
50 g prerastenej slaniny[/right]
Ak chcete večeru stihnúť do 30 minút, treba sa zahrať na Jamieho Olivera:). To znamená, rozpáľte rúru na 200 stupňov, a dajte variť bulgur s vývarom na mierny plameň. Bulgur potrebuje tak 10 -15 min aby sa uvaril, sem tam premiešajte. Inak sa mu netreba venovať, a keď sa voda vyparí je bulgur hotový.
Očistite fenikel, ja sa väčšinou zbavujem vonkajšej vrstvy ale nechávam si vňať, a nožom ho nakrájajte na tenké plátky. Nevadí ak sa vám nepodaria perfekné kolieska, stačí ak ho nakájate ako kapustu:) potom príde na rad stonkový zeler na asi 0,5 cm mesiačiky a nakoniec slanina na kocky. Ako prvú dajte na panvicu slaninku, nechajte vypiecť a prípadne prebytočný tuk zlejte, aby bulgur nebol príliš mastný. Potom pridajte fenikel a zeler a mierne restujte približne 5 -10 min za občasného miešania aby sa rovnomerne osmahli všetky suroviny. Ja osobne nechávam zeleninku mierne chrumkavú, jednak kvôli vitamínom a jednak kvôli kontrastu, kedy si rada zahryznem do niečo sviežeho.
A teraz to najdôležitejšie. kuracie prsia. Ak ste kúpili celé kuriatko treba ho vykostiť. Źiadna veda, aj tak sa začína s prsiami. V strede pŕs je kosť resp. chrupavka. Začnite od krku a pomaly špičkou noža režte pri chrupavke až úplne do konca. Potom prsia odrežte od krídiel a aj hľa máme hotovo. Hlavne si dávajte pozor aby ste zbytočne nepotrhali kožu. Z jedných pŕs tak urobíte dva veľké steaky. Ja robím tieto steaky aj s tým kúskom, ktorý vám tak akože bude zavadzať a lákať vás ho odrezať:) Je na vás, či ho orežete alebo nie.
Potom rozohrejte panvicu s trochou oleja (takú ktorú môžete dať aj do rúry aby ste zbytočne neprišli o výpek), a keď je panvica horúca, stíšte plameň a položte na ňu prsia kožou dole. Nechajte pomalšie opekať tak aby sa koža vypiekla do chrumkava bez toho aby sa spálila. Trvá to približne 5 -7 minút podľa toho, ktorý horák používate. Keď je koža krásne zlatá, prsia otočte a vložte ich do rúry. Dĺžka pečenia závisí od veľkosti pŕs, pri sepermarketových približne 10 minút a pri domácich, ktoré sú podstatne väčšie je to okolo 15 -17 minút. Mám doma aj teplomer, kde je nastavená ako ideálne teplota 82 stupňov ale ide o celé kuriatko, na internotoch a aj tých odborných sa uvádza, že teplota by mala byť okolo 74 stupňov celsia tak si to môžete aj presne odmerať (kuriatko nikdy nesmie byť medium alebo tak, zo zdravotných dôvodov, vždy len dobre prepečené). Ja sa už riadim skôr časom a teplotou rúry. Jednoducho máte vyhriatu rúru, šupnete tam prsia, nastavíte čas a je hotovo. Vždy sú perfektné.
Keď je kura v rúre, máte čas dokončiť bulgur. Zmiešajte slanikovú zmes s bulgurom, podľa chuti dosoľte a okoreňte a udržujte v teple.
Nakoniec len všetko spolu pekne neservírujte, kuracie prsia osoľte, okreňte, dozdobte vňaťou feniklu a uložte na prílohu. A samozrejme polejte výpekom, prípadne ak máte vývar na zvyš, dajte panvicu s výpekom ešte na horák, prilejte vývar a nechajte vyredukovať. Budete tak mať viac skvelej omáčky.
Napriek radám, že mäso z kuracích pŕs je nerovnomerné a treba z neho okrojiť tak aby mal plátok rovnakú hrúbku, ja to neriešim. Do kuriatka zbytočne nepichám vidličkou a tak si zachová šťavnatosť po celej dĺžke. A vždy kým vytiahnem taniere a tak prsia sa stihnúť akurát odležať a sú jedna báseň.
A zatiaľ mal tento recept v našej domácnosti veľký úspech:) Tak dúfam, že vám bude chutiť aj vám:)
Monika
Čo si myslíte