Asi viete, že u nás doma s klasickým mliekom veľmi nepochodím. Preto zvyčajne kupujem rastlinné mlieka, a to kravské si dám len raz rok, a v bio kvalite. A ako každé krabicové mlieko, aj to rastlinné nie je nič moc. Hlavne ak si prečítate zloženie. Okolo orieškov sa zvyčajne iba mihlo a úprimne, kto si rád naleje pohár takéto mlieka a s chuťou ho vypije. To nerobím ani ja:) To všetko sú dôvody prečo som už dávnejšie chcela vyskúšať domácu výrobu.
Pred pár rokmi som prvý krát vyrobila mandľové mlieko a bolo fajn. Bolo tak akurát do palaciniek, a všade tam kde by sa malo použiť klasické mlieko. Jeho nevýhodou šak bolo, že sa po chvíľi začalo oddeľovať a doba spotreby bola veľmi krátka. V hlave mi preto behala myšlienka na trochu krémovejšie mlieko, ktoré by som sa nebála vypiť:) A k tomu skvelý MioMat, ktorý ma úprimne, veľmi milo prekvapil.
Tajomstvo krémovejšieho a chutnejšieho mlieka je použitie menšieho množstva vody a jeho ochutenie. Hustejšie mlieko chutilo skvelo, a hoci som to roky nerobila, kľudne by som si ho ohriala a len tak vypila. Bingo!
Dôležité pri výrobe mlieka z kešu je kvalita orieškov. Ideálne ak si vyberiete tie v bio kvalite – zoženiete ich v špeciálnych obchodoch. Ale keď použijete aj obyčajné nič sa nestane. Všetko s mierou:) Pri orieškoch je dôležité ich vopred namočiť. Nie lenže sa lepšie rozmixujú, sú aj ľahšie stráviteľné. A samozrejme, hovorím o nesolených a nepražených orechoch:)
Recept vznikol v spolupráci s MioMatom, takže som sa s jeho prípravou veľmi nebabrala. Mlieko bolo totiž pripravané za 15 minút a bolo rozmixované tak na hladko, že ho nebolo treba vôbec pasírovať cez gázu ako som bola zvyknutá. Hoci som to tak najprv urobila:) Takže už ani vy nemusíte.
Na cca 1 – 1,5 l krémového kešu mlieka budete potrebovať:
250 g kešu orechov
vodu
a na dochutenie si pripravte:
1 vanilkový struk
štipku soli
3 PL javorového sirupu
2 PL kvalitného kakaa
Kešu dajte do väčšej misky, zalejte vodou a nechajte maximálne 4 hodiny postáť. Kešu sa poriadne napijú, tak nech majú priestor.
Orechy potom preceďte, nechajte odkvapkať a vložte do MioMatu. Zalejte vodou po rysku – MIN. Stlačte tlačidlo Veggie milk a počkaj 15 minút pokiaľ sa mlieko uvarí.
Mlieko je po dovarení krásne krémové a husté, bez väčších kúskov – preto ho už netreba cediť. Ak si chcete urobiť redšie mlieko, pridajte prevarenú, vychladnutú vodu a zmiešajte. A ak si to želáte, preceďte ho aj cez gázu.
Mlieko v mise dochuťte javorovým sirupom, pridajte semiačka z vanilkového struku, štipku soli a dobre premiešajte. Hotové mlieko prelejte do čistej fľaše a nechajte úplne vychladnúť pred tým, ako ho dáte do chladničky.
A ak si chcete trochu dopriať, do polovice mlieka pridajte kakao, dobre premiešajte a čoko mlieko je na svete.
A kľudne môžete byť aj dekadentnejší a mlieko dochutiť roztopenou čokoládou, kokosom alebo čímkoľvek, čím vás napadne. Mne ešte napadá škorica, five spice korenie alebo na dosiahnutie krásnej žltej farby kurkuma a závor. Možností je celkom dosť:)
Urobiť si rastlinné mlieko je naozaj jednoduché a nebojte sa toho. Stačí ak ho skúsite a dochutíte tak, aby vám chutilo. Sama viem, že prah toho čo nám chutí, ako je to sladké, či slané je každého vec, tak sa nebojte experimentovať.
Mne toto krémové mlieko veľmi chutí a už som ho stihla použiť do mliečnej ryže a na prípravu waflí. Ráno som len siahla do chladničky, pridala ho do uvarenej ryže a čokoládová mliečna ryža bola na svete. A verte mi, lepšiu som nejedla:)
Dobrú chuť:)
Monika
Čo si myslíte