Už niekoľko rokov pestujem ríbezle ale až posledné dva roky je ich dosť na to, aby som uvarila ríbezľový džem z vlastnej úrody. Minulý rok som to však nestihla lebo som s Romi prišla práve z pôrodnice, ale tento rok sa mi to konečne podarilo. Romi strážila babka a ja som mohla zbehnúť otrhať všetky kríčky a uvariť ho. Na Vianoce sa totiž bude skvelo hodiť do rumových guliek aj lineckého.
Urobiť ríbezľový džem nie je žiadna veda, je to priam malina. Ríbezle obsahujú dosť pektínu a tak džem krásne zhustne bez toho aby ste museli používať želírovače. Stačí len cukor a troška kyseliny cistrónovej. A zaobídete sa aj bez nej. Čo je na ríbezliach trochu pracnejšie je ich spracovanie. Nie však ak máte doma takého pomocníka ako ja. Už keď som minulý rok riešila spoluprácu so značkou Bosch, presne som vedela, že potrebujem nový odšťavovač. Ten, ktorý sme mali doma skoro 10 rokov vypovedal službu a ja som si vravela, že jeminé, na čom ja budem odšťavovať ríbezle. Akože odšťavovač je super na odšťavovanie čohokoľvek, ale pri ríbezliach je to najlepší spoločník.
Tento môj sa konkrétne volá Slow juicer VitaExtract a je to pomalý „šnekový“ odšťavovač, ktorý umožňuje šetrnú extrakciu šťavy so zachovaním vitamínov. Má vysoký výkon a tichú prevádzku, má dve „sitká“, ktorými si viem nastaviť požadovanú hustotu či už chcem vo výsledku úplne jemnú šťavu alebo skôr šťavu aj s dužinou a má praktická výpusť s DripStop zabraňuje odkvapkávaniu po tom, ako vypnem odšťavovač. A čistí sa úplne ok, navyše sa jednotlivé časti dajú dať do umývačky. A čo je najviac super, odšťaví celé ríbezle. Nemusela som ich vôbec dávať dole zo stonky. Takže mi prírpava džemu nezabrala viac ako 45 minút.
Ríbezle som umyla, šupla do odšťavovača, z ktorého vyšlo husté pyré, pridala som cukor a rovno na panvicu variť.
A aby som bola aj konkrétnejšia, tu je môj recept:
Na 3 poháriky som mala presne:
1 kg ríbezlí (mix červených, bielycha čiernych)
500 g cukru
1/4 ČL kyseliny citrónovej
Postup:
- Ríbezle som umyla, odštavila a zasypala cukrom. Dobre premiešala a dala variť do liatinového hrnca. Občas som džem premiešala a keď dosiahol hustejšiu konzistenciu (cca 30 minút) pridala som kyselinu citrónu , ešte raz premiešala a horúci džem som naliala do vysterilizovaných pohárov.
- Takto pripravený poháre stačí otočiť hore dnom a nechať úplne vychladnúť.
Ak budete mať väčšie množstvo ríbezlí, možno budete musieť variť džem vo väčšom hrnci alebo na viac krát, ale verte mi, aj keď je leto a teplo, v zime budete radi, že ste si dali tú extra námahu. Viac rád ako na perfektný džem nájdete aj v mojom staršom článku, tak si ho keď tak pozrite.
Ja sa etše teraz smejem ako sme s kamoškou robili ríbezľový džem na nefungujúcom pasírovači:) Hovorila som, že zoberiem odšťavovač, že s ním to ide super, ale Ľubka mi povedala, že nie, máme taký ručný prístroj. No poviemm vám bola to zábava na celý deň:) Pasírovač nám akosi nefungoval, a kým sme spracovali celý lavór ríbezlí, trvalo to celú večnosť:)) Akože bola to zábava a doteraz na to spomíname,ale dnes viem využiť svoj deň aj inak:) Tak krásne leto a úžívajte ešte všetko to slovenské ovocie a zeleninu!
Monika
Jarka
26 júla, 2021Mňamky, mňamky akurát včera som spracovala posledné viničky…
Alenka
28 septembra, 2023Skvelé, zajtra idem na trh po ríbezle a vyskúšam!