Tieto mäsové guličky vám asi nemusím predstavovať, že? Určite ich poznáte z Ikea a neraz ste si ich tam dali. Zvykla som aj ja, až som ich raz chcela vyskúšať aj doma. Síce z dôvodu, že môj muž nemôže maslo a smotanu, ktoré sú v omáčke, ale mám pre vás hneď tri recepty v jednom. Jeden originál recept, druhý (tip. č 1) ak sa tiež potrebujete vyhnúť mliečnym zožkám a tretí je taká rýchla a ľahšia vezia (tip č. 2), ktorú robievam tak aby ich zjedli aj deti.
Guličky totiž robím už roky a od prvého publikovania tohto receptu v roku 2020 som ich varila nespočetne krát a recept viem naspamäť:)
Ak chcete dosiahnuť originálnu chuť, je dôležité použiť suroviny tak ako sú uvedené v recepte. Na ich prípravu sa používa zmes bravčového a hovädzieho mäsa, hovädzí vývar, maslo aj smotana a nové korenie. Klasicky vám poviem, že tú naj naj chuť dosiahnete práve s tými surovinami. Viem o čom hovorím, lebo často robím verziu z morčacieho mäsa a to je príliš chudé, má menej výraznú chuť, a o tom, že občas vymením hovädzí vývar za kurací ani nehovorím:)
Takže k autentickému receptu budete potrebovať:
Zmes hovädzieho a bravčového mäsa – môžete si kúpiť takú zmes v obchode (len čítajte etikety aby to bolo čisté mleté mäso a nie nejaký polotovar) alebo si môžete mäso kúpiť u mäsiara, či si ho pomlieť doma. Ak si budete mlieť mäso doma použite napríklad bravčovú krkovičku a hovädzie stehno. Krkovička je pekne prerastená tukom (tuk = chuť) a vyvážite to trochou „suchšieho“ a menej tučného hovädzieho stehna.
Hovädzí vývar – uvarte si ho. Vážne. Vývar dodáva nielen silnú mäsovú chuť ale aj typickú hnedú farbu omáčke. Dá sa použiť so zažmúrenými očami aj kurací vývar, ale takému zeleninovému by som sa vyhla. A vode tiež. Milujem omáčky a ak je ich základ v dobrom vývare je tá chuť neporovnateľná. Je to na vás.
Maslo a smotana – suroviny, ktoré výslednú omáčku krásne zaobalia. TIP č. 1 Ak ste bez mliečny, použite vegánske maslo (mne najviac ako odporcovi vegánsky masiel chutí to od značky Naturli) a dobrú rastlinnú smotanu vyrába Rama (nájdete ju v bielo červenom kelímku v chladiacom boxe).
Nové korenie – to považujem za chrbticu tohto receptu, ktorá mu dodáva nezameniteľnú chuť. Kupujte prosím len celé guličky čierneho korenia a doma si ho mažiarom rozdrvte. Mleté korenie je úplne mdlé a keď vidím ako niekto sype do jedla ten „dědečkúv popel“ zo sáčku tak ma to vážne nahnevá:) Kvalitné korenie je základ. To naj aké som mala je nové korenie od Yogi spices.
Tip č. 2 Hlavný recept by som nazvala deluxe, lebo je fakt fajnový. Často však aj kvôli dcére siahnem po jeho „ľahšej“ verzii. A to, že namiesto mixu bravčového a hovadzieho mäsa použijem mleté morčacie mäso. Kupujem ho v bežnom supermarkete v pol kilovom balení, a je to tak akurát pre nás troch. Morčacie mäso má menej tuku, uvarí sa ešte rýchlejšie a tak mám do 30 minút na stole večeru. Mäso dochucujem rovnako a keď sa mi nechce babrať s krájaním a namáčaním chleba použijem panko strúhanku. To je špeciálna strúhanka, ktorá má hrubšiu konzistenciu ako naša klasická, a tak nahradí kúsky chleba. Na druhú stranu, po opečení guličiek je v panvici menej tuku a tak musím pridať rochu viac masla ako v originálnom recepte. Viem, nie je to už autentický recept, ale občas aj ja potrebujem aby sme sa pohodlne všetci naraz najedli z jedného jedla, a morčacie mäso Romi vezme rozhodne viac na milosť ako ten druhý mix. Tak ak varíte pre celú rodinu a deti majú radšej chudšie mäso toto je odpoveď.
Tip.č 3 Aby bolo jedlo a jeho príprava ešte rýchlejšie, je super pripraviť si guľky vopred, dať ich odpočinúť do chladničky a vytiahnuť tesne pred varením. Ja si ich tak občas nachystám predtým ako idem Romi vyzdvihnúť do škôlky a potom varíme spolu, alebo si ich pripravím večer pred. Na druhý deň ako by som našla.
A posledný tip. č 4. Sú to vlastne dva typy. Jeden je použiť do omáčky trochu worchestovej omáčky a do mäsa pridať sódu bikarbónu. Vďaka nej sa zváši PH mäsa a v preklade zostane viac šťavnaté a lepšie sa prepečie.
To je asi tak všetko, čo som vám k tomuto receptu chcela napísať. Najlepšie švédske mäsové guličky so skvelou omáčkou si pripravíte podľa nasledujúceho receptu.
PrintDomáce švédske mäsové guličky köttbullar
- Čas prípravy: 40 minút
- Počet porcií: 4 1x
Suroviny
350 g mletého bravčového mäsa napr. krkovička
350 g hovädzieho mletého mäsa napr. stehno
(alebo si kúpte už namletú zmes)
2 krajce bieleho chleba
125 ml smotany na šľahanie
1 vajíčko
1/2 menšej cibule
10 guličiek nového korenia
1/2 ČL sódy bikarbóny
soľ, čierne korenie
50 g masla
1 PL olivového oleja
3 PL hladkej múky
750 ml hovädzieho vývaru
60 ml smotany na šľahanie
2 ČL worchesterovej omáčky
brusnicový džem
kôra z 1/2 bio pomaranču, kôpor alebo petržlen na ozdobu
a ľubovoľné prílohu na podávanie
Postup
Na chlebe odkrojte kôrku, natrhajte ho na drobné kúsky, zalejte smotanou a nechajte chvíľu napiť.
Vo väčšej miske zmiešajte oba druhy mäsa, pridajte vajíčko, namočený chlieb a nadrobno nakrájanú cibuľu. Dochuťte čiernym korením, soľou, sódou bikarbónou a 5 guličkami rozdrveného nového korenia. To si nadrvte v mažiari, bude mať tak krásnu intenzívnu chuť. Mäsová zmes musí byť tak akurát lepivá a nie príliš tekutá. Ak je, pridajte trochu viac chleba.
Zo zmesi vytvarujte guľky s priemerom cca 2 cm. Ideálne je keď si aspoň 15 minút odpočinú.
V panvici potom rozohrejte 1 PL oleja a začnite sprudka opekať mäsové guľky. Radšej ich opekajte postupne, nechcete ich udusiť ale opiecť. A priebežne ich pomocou kuchynských kliešťou otáčajte (nepichajte do nich vidličkou). Cieľom je aby sa mäso zatiahlo a zostalo potom šťavnaté. Jedna várka guliek trvá tak 5 – 6 minút. Guľky potom vyberte z panvice.
Do výpeku v panvici pridajte maslo a ešte 1 PL oleja. Keď sa maslo rozpustí, pridajte múku a rýchlo zamiešajte. Za stáleho miešania múku restujte tak 3 – 4 minúty, chcete urobiť tzv. hnedú zásmažku.
Potom postupne pridávajte teplý vývar, a rýchlo a za stáleho miešania vznikne omáčka. Dochuťte ju soľou, čiernym korením a zvyšným novým korením. Ochutnajte ju a keď tak pridajte ešte soľ, tá vytiahne chuť vývaru v omáčke.
Ak chcete super hladkú omáčku, v tejto fáze ju môžete preliať cez sitko, ktoré zachytí kúsky múky a pod. Do omáčky na záver pridajte smotanu (60 ml), worchesterovú omáčku , premiešajte a vrátte tam všetky guľky. Prikryte pokrievkou a varte cca 7-8 minút. Čas varania záleží od veľkosti guliek, hrúbky mletia a tak.
Podávajte s obľúbenými zemiakmi, lyžicou brusnicového džemu a verte mi, že aj tie hoblinky pomaranču majú svoj chuťový význam. Tak ich použite. A bylinky sú samozrejmosť, kôpor alebo petržlenovú vňať sú ideálne.
Poznámky
Na varenie je lepšie použiť buď nízky liatinový hrniec alebo vyššiu panvicu s pokrievkou. Ja rada používam práve oceľovú panvicu od Fabini, kde sa mäso krásne opečie a má vyššie okraje a pokrievku.
- Čas prípravy: 15
- Čas varenia: 25
- Kategória: Hlavné jedlá
- Spôsob prípravy : varenie
Dobrú chuť a dajte mi vedieť, ako vám chutilo! A ak sa vám hrnce od Fabini páčia rovnako ako mne, s kódom „LAPETIT“ máte 5% zľavu na celý (aj zľavnený) sortiment.
Monika
joja
5 apríla, 2020výbornéééé, len chlieb okrájať od kôrky, aspoň tej spodnej.
imro
17 januára, 2022Toto urcite vyskusam, vyzera to velmi dobre
LaPetit
20 januára, 2022dajte potom vedieť ako chutili, budem sa tešiť.
Michaela
9 decembra, 2023Vynikajúci recept, dcéra povedala, že sú lepšie ako tie z ikei
LaPetit
9 decembra, 2023Ďakujem krásne
Misa
24 mája, 2023Vynikajuci recept,napriek tomu, ze sme nemali vyvar (pouzili sme len vodu),velmi nam chutilo. S vyvarom je to urcite este o ,level vyssie,. Ukladam medzi oblubene. Dakujem za recept♥️
LaPetit
31 mája, 2023Ďakujem krásne a som rada, že vám chutilo!
Tereza
2 júla, 2023Odkedy robíme tieto vaše, tie v Ikei nám už ani nechutia